صفحه اصلی > پوست و مو و گوناگون : آشنایی با فواید، عوارض و نحوه استفاده از ژل دیفرین

آشنایی با فواید، عوارض و نحوه استفاده از ژل دیفرین

آشنایی با فواید، عوارض و نحوه استفاده از ژل دیفرین

آشنایی با ژل دیفرین _Differin Gel_ به عنوان خط اول درمان آکنه برای فرد مبتلا به آکنه میتوانید بسیار هیجان انگیز باشد. دیفرین شناخته شده ترین نام تجاری برای محصول حاوی 0.1%  آداپالن در جهان است که تولید لابراتوار گالدرما است که در خاک فرانسه تولید میشود. آداپالن یک رتینوئید ملایم و موثر برای درمان و پیشگیری از آکنه است و ماده موثره اصلی ژل دیفرین است. دیفرین یک رتینوئید چند منظوره است و توسط متخصصان پوست در کل جهان به طور خاص برای درمان آکنه در افراد بالای 12 سال توصیه میشود.

این ژل حاوی آداپالن میتواند جوش ها را در عمق منافذ درمان کند و پس از آن نیز از بروز مجدد جوش جلوگیری کند و در نتیجه ی کاهش آکنه ها، بافت و رنگ پوست به وضعیت طبیعی خود بازگردانی میشود. آداپالن در دو دهه گذشته برای بیش از 40 میلیون فرد مبتلا به آکنه تجویز شده است و خبر خوب این است که دیفرین بر خلاف ترتینوئین که نیاز به نسخه دارد، برای عموم مردم بدون نیاز به نسخه پزشک در دسترس است.

رتینوئیدها چه هستند؟

رتینوئید ها یک خانواده از ترکیبات مشتق شده از ویتامین آ هستند که برای ده ها سال برای رفع پیر پوستی و درمان آکنه استفاده میشوند. شاخص ترین اعضای خانواده ی رتینوئیدها، رتینول و رتینوئیک اسید هستند. رتینول فرم پیش ساخته ویتامین آ است و برای رفع نشانه های پیر پوستی استفاده شده و نیاز به نسخه ندارد. رتینوئیک اسید که فعال ترین فرم کل خانواده است و با نام ترتینوئین نیز شناخته میشود، نیازمند نسخه پزشک است و برای درمان علائم پیر پوستی و آکنه کاربرد وسیعی در جهان دارد.

بیشتر بخوانید : انواع جوش ها و علت آن

آداپالن در دسته ای از داروها به نام شبه رتینوئید قرار دارد که یک مولکول ساخته شده توسط دست بشر است که در سال 1996 از سوی سازمان غذا و داروی امریکا مجوز استفاده به عنوان داروی درمان آکنه دریافت کرد. در سال 2016 پس از سالها ژل دیفرین حاوی 0.1% آداپالن توانست مجوز فروش بدون نسخه از FDA اخذ کند و هم اکنون چند سالی است که در مارکت ایران نیز محبوبیت کسب کرده است.

ژل دیفرین چگونه عمل میکند؟

ژل دیفرین چگونه عمل میکند؟

طبق دستورالعمل‌های درمانی آکادمی درماتولوژی آمریکا (AAD)، رتینوئیدهای موضعی از جمله دیفرین خط اول درمان آکنه‌های خفیف، متوسط و شدید اند. به گفته لابراتوار گالدرما هنگامی که فرد مبتلا به آکنه است نرخ گردش سلولی پوست بیش از حد افزایش می یابد ولی به همان ترتیبی که سلول های جدید تولید میشوند، سلول های قدیمی تر ریخته و از پوست جدا نمی شوند. این سلول های مرده روی پوست شما تجمع پیدا میکنند و همراه با سبوم (چربی ترشح شده پوست) و باکتریها منافذ پوست را مسدود میکند و آکنه تشکیل میشود.

دیفرین سرعت گردش سلولی در پوست را تنظیم میکند تا پوست روند طبیعی و سلامت خود را دنبال کند. این تنظیم گردش سلولی موجب میشود که منافذ مسدود نشوند و روند تشکیل آکنه از ریشه مورد هدف قرار بگیرد. همچنین دیفرین به عمق منافذ شما نفوذ میکند و با خواص ضد التهابی خود میتواند التهاب را که اصلی ترین عامل بروز آکنه است را نیز هدف قرار دهد. التهاب دلیل اصلی و انکار نشدنی در تشکیل انواع ضایعات آکنه ای نیز هست و دیفرین میتواند به کنترل التهاب و به دنبال آن کاهش قرمزی و تورم جای جوش کمک کند که به تدریج در استفاده منظم پوست سالم، صاف و یکدست خواهد شد.

ژل دیفرین میتواند باکتریهای مولد آکنه را در که در منافذ پوست فرد مبتلا به آکنه، به دام افتاده اند از بین ببرد و همچنین بخش جذاب تر موضوع این است که تولید کراتین را در سلول های کراتین ساز پوست نیز تنظیم میکند تا منافذ پوست توسط کراتین مسدود نشوند.

دیفرین بهترین درمان برای آکنه نوجوانان

آکنه در بسیاری از افراد در اوایل نوجوانی شروع می شود و به دلیل تغییرات هورمونی در دوران بلوغ ایجاد می شود. آکنه یک بیماری پوستی است و زمانی رخ می دهد که چربی اضافی و سلول های مرده پوست باعث انسداد و التهاب غدد چربی در پایه فولیکول های مو شوند. جوش‌ها ممکن است در هر جایی از بدن که غدد چربی وجود دارد رخ دهد، اما بیشتر در صورت، سینه و پشت دیده می‌شود.

دیفرین بهترین درمان برای آکنه نوجوانان

نوجوانان که عمدتاً با نوعی آکنه به نام کومدون‌ها، از جمله جوش‌های سرسیاه و سر سفید دست و پنجه نرم می‌کنند، ممکن است بتوانند با استفاده از محصولات مراقبت از پوست بدون نسخه و کرم‌های موضعی، آکنه‌های خود را با موفقیت درمان کنند.

نوجوانان شاید محدودیت هایی در استفاده از اسیدها و ترتینوئین برای درمان آکنه داشته باشند اما کلیدی ترین محصول و خط اول درمان برای آنها ژل دیفرین در یک روتین مناسب است. با این حال، ممکن است بیمارانی که آکنه شدید دارند، به داروهای تجویزی مانند آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی یا ایزوترتینوئین (راکوتان) نیاز داشته باشند.

مزایای استفاده از دیفرین برای درمان آکنه

دیفرین تنها رتینوئید مورد تایید FDA است که مجوز فروش بدون نیاز به نسخه را دارد که قدرتی همانند داروهای نسخه ای را ارائه میکند. استفاده از این محصول آسان است و فقط یک بار در شبانه روز و ترجیحا شب ها استفاده میشود. دیفرین میتواند به صورت عمیق و ریشه ای آکنه را درمان و از بروز آن در عمق منافذ جلوگیری کند و همچنین به نسبت سایر درمان ها سرعت بهبودی قابل قبول تری نیز دارد. این محصول به یکدست شدن رنگ و بافت کمک میکند و با بهبود سلامت پوست احتمال ریسک ایجاد اسکار و لک ناشی از جوش را پس از درمان جوش ها کاهش میدهد.

ژل Differin یک فرمول فاقد چربی و تست شده توسط درماتولوژیست های جهان است که در یک روند ایمن میتواند آکنه ها را درمان کند و به خوبی توسط انواع پوست مبتلا به آکنه تحمل میشود. دیفرین برخلاف اغلب درمان ها روی انواع آکنه ها جواب میدهد و میتواند اثراتی همچون ترتینوئین را ارائه کند. دیفرین پایداری بیشتری نسب به ترتینوئین در مقابل نور دارد و این از مزیت های بزرگ آن است.

روش استفاده از ژل دیفرین

طبق راهنمای ژل دیفرین شما باید شبانه روز یک بار و ترجیحا شب از این ژل استفاده نمایید. روش استفاده به این صورت است که ابتدا صورت خود را شستشو دهید و اجازه دهید تا حدودی نم پوست خشک شود سپس یک لایه نازک از دیفرین را روی کل صورت خود بزنید، و بعد از یک الی دو دقیقه روی آن یک مرطوب کننده فاقد چربی مناسب پوست آکنه ای بزنید و دقت کنید که دور چشم، لب و سوراخ های بینی نزنید.

هنگامی که شما برای بار اول از دیفرین استفاده میکنید حتی علی رغم اینکه مرطوب کننده هم زده اید ممکن است کمی خارش و سوزش را تجربه کنید. اگر این خارش و سوزش خفیف و قابل تحمل است که مشکلی نیست و نشانه خوبی است پس تحمل کنید چون در شب های آینده پوست شما تحمل پذیری بهتری پیدا میکند و دیگر این احساس های ناخوشایند را نخواهید داشت.

هنگام استفاده از دیفرین تقریبا با گذشت هر هفته ممکن است شما شاهد تغییراتی در پوست خود باشید که میتواند خوب باشد و حتی میتواند اوایل بدتر از انتظار باشد که در این حالت شما دچار پرجینگ شده اید یعنی بیرون ریزی اولیه آکنه ها که معمولا طی یک تا سه هفته بر طرف میشود و جای نگرانی نیست.

اکثر افراد طی ۴ تا ۸ هفته استفاده نتایج مثبتی را مشاهده خواهند کرد. با این حال ممکن است تا ۱۲ هفته طول بکشد تا اثرات کامل مشاهده شود. پس از ۱۲ هفته نیز فرد باید برای ارزیابی مجدد درمان با پزشک خود مشورت کند.

سخن پایانی

ژل Differin یک رتینوئید موضعی و ملایم با تحمل پذیری بالا در انواع پوست است که خط اول درمان آکنه در افراد بالای 12 سال محسوب میشود. دیفرین یک راه حل مطمئن برای کسانی است که از همه راه حل هایی که تاکنون تجربه کرده اند نا امید شده اند.

ژل دیفرین بدون نیاز به نسخه پزشک در دسترس است و از نظر اقتصادی نسبت به بسیاری از درمان های آکنه به صرفه تر است. از نظر بالینی ثابت شده که روی تمام انواع آکنه از خفیف تا شدید حتی به اندازه ترتینوئین موثر است. اگر شما هم با آکنه دست و پنجه نرم میکنید توصیه میکنیم با راهنمایی درماتولوژیست و یا داروساز کازمتیک، ژل دیفرین را وارد روتین مراقبت از پوست خود کنید چون این میتواند دوباره زیبایی رابه چهره شما بازگرداند.

 

محسن خدادادی

دیدگاهتان را بنویسید