صفحه اصلی > دسته‌بندی نشده : چرا تسمه تایم صدا می دهد؟ دلایل و راه‌حل‌ها!

چرا تسمه تایم صدا می دهد؟ دلایل و راه‌حل‌ها!

چرا تسمه تایم صدا می دهد؟

گاهی اوقات زمان رانندگی احساس می‌کنید تسمه تایم صدای اضافی دارد، اما علت آن چیست؟ دلایل مختلفی موجب ایجاد صدای تسمه تایم می‌شوند که باید با آن‌ها آشنایی داشته باشید تا بتوانید مشکل را بررسی یا حل کنید.

در این مقاله قصد داریم به بررسی علل مختلف صدای تسمه تایم و نحوه برطرف‌کردن آن بپردازیم تا از ایجاد خسارت جدی به خودرو جلوگیری کنید.

دلیل اصلی صدای تسمه تایم

تسمه تایم قطعه‌ای اصلی و کاربردی در خودروها برای اتصال بین میل‌لنگ و سوپاپ‌ها است. این قطعه وظیفه هماهنگ‌کردن این دو قطعه با یکدیگر را بر عهده دارد تا به‌وسیله میل‌لنگ و تسمه تایم میل‌سوپاپ‌ها به حرکت و چرخش در آیند. تسمه تایم دارای جنس لاستیکی است که پس از طی‌کردن 60 هزار تا 100 هزار کیلومتر باید تعویض شود، در غیر این صورت به دیگر قطعات داخلی خودرو آسیب می‌رساند.

یکی از مشکلات رایجی که زمان رانندگی ممکن است با آن مواجه شوید؛ صدای جیرجیر تسمه تایم است که به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود که در ادامه به بررسی هریک از این موارد می‌پردازیم:

قدیمی بودن تسمه تایم

یکی از رایج‌ترین و البته مهم‌ترین دلایل صدای تسمه تایم صدا، کهنه بودن آن است که در زمان مناسب تعویض نکرده‌اید. تسمه تایم به دلیل اینکه جنس لاستیکی دارد، به‌مرور زمان و با افزایش کیلومتر ماشین فرسوده می‌شود و حالت سفت و اولیه خود را از دست می‌دهد. به همین دلیل باید پس از پیمودن 60 تا 100 هزار کیلومتر تسمه تایم را تعویض کنید.

دقت داشته باشید گاهی اوقات تسمه تایم کهنه و فرسوده حتی صدایی از خود ایجاد نمی‌کند، ولی به قطعات اصلی خودرو به ویژه موتور آسیب می‌رساند. برای رفع این مشکل باید تسمه لاستیکی باکیفیت و جدیدی را خریداری کنید و تسمه قبلی را دور بیندازید.

 شل بودن تسمه تایم

یکی دیگر از دلایل ایجاد صدای تسمه تایم، شل بودن آن است. اگر تسمه تایم درست و اصولی در محل خود نصب نشده باشد، زمان حرکت خودرو جابه‌جا می‌شود و همین موضوع موجب ایجاد صدای تسمه خواهد شد.

دقت داشته باشید اگر تسمه تایم خودرو شل باشد، نه‌تنها صدای اضافی تولید می‌کند، بلکه موجب پرش دنده و مختل‌شدن موتور می‌شود. پس در صورت مواجه‌شدن با این مشکل بهتر است سریعاً نسبت به برطرف‌کردن آن اقدام کنید. در صورت شل بودن تسمه تایم باید آن را سفت کنید تا زمان حرکت خودرو جابه‌جا نشود. دقت داشته باشید تسمه را بیش از حد سفت نکنید وگرنه پاره می‌شود.

خرابی یاتاقان فولی

یاتاقان فولی جزو اصلی‌ترین قطعات خودرو است که در کنار موتور قرار می‌گیرد و با تسمه تایم ارتباط دارد. تسمه تایم روی یاتاقان فولی خودرو قرار دارد و هر گونه مشکل یا خرابی در این قطعه موجب ایجاد صدای جیرجیر در تسمه تایم می‌شود. اگر این مشکل عیب‌یابی و تعمیر نشود، نه‌تنها به تسمه تایم بلکه به موتور خودرو نیز آسیب جدی وارد می‌کند.

خیس شدن تسمه تایم

خیس شدن تسمه تایم از دیگر علت‌های ایجاد صدای آن است. اگر تسمه تایم به هر دلیلی خیس شود، ممکن است از خود صدای جیرجیر تولید کند، البته که مشکل‌ساز نیست. برای قطع این صدا، باید درب کاپوت خودرو را باز کرده و با یک دستمال خشک و تمیز تسمه تایم را پاک کنید تا خشک شود.

آسیب‌دیدن بلبرینگ

بلبرینگ یکی دیگر از قطعات اصلی و کاربردی خودرو محسوب می‌شود که با تسمه تایم ارتباط دارد، به صورتی که تسمه تایم روی این قطعه نیز قرار می‌گیرد. درصورتی‌که بلبرینگ خودرو آسیب‌دیده است، باید سریعاً نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام کنید، در غیر این صورت امکان اینکه به دیگر قطعات اصلی و موتور خودرو آسیب برسد، وجود دارد. برای حل این مشکل باید ابتدا روغن بلبرینگ را چک کنید و اگر تمام شده بود، مجدد روغن‌ریزی را انجام دهید.

تراز نبودن فولی

تراز نبودن فولی یکی دیگر از دلایلی است که منجر به ایجاد صدای تسمه تایم می‌شود. فولی‌ها باید در راستای یکدیگر با فاصله و دقیق قرار بگیرند و اگر تراز نباشند، فشار زیادی به تسمه تایم در زمان حرکت خودرو وارد می‌رسد و صدای جیرجیر به گوش می‌رسد.

آیا صدای تسمه تایم مشکل‌ساز است؟

بسیار از افراد گمان می‌کنند با بی‌توجهی به علت صدای تسمه تایم، مشکل جدی برای خودرو ایجاد نمی‌شود و رفته‌رفته صدا قطع خواهد شد درصورتی‌که صدای تسمه تایم اگر عیب‌یابی و تعویض نشود، مشکلات بسیار جدی برای خودرو به دنبال دارد. مشکلاتی که صدای تسمه تایم می‌تواند ایجاد کند، عبارت‌اند از:

سروصدای زیاد

یکی از مشکلاتی که در صورت عدم توجه به صدای جیر جیر تسمه تایم ایجاد می‌شود، افزایش سروصدای اضافی است. این صدا به داخل کابین می‌رسد و بدون شک موجب آزار راننده و سرنشینان می‌شود.

رد کردن دنده

یکی دیگر از مشکلاتی که در اثر صدای جیر جیر تسمه تایم به وجود می‌آید، رد کردن دنده است. به صورتی که دنده به‌خوبی جا نمی‌خورد، موتور به‌خوبی کار نمی‌کند، موتور روشن نمی‌شود یا خودرو شتاب گیری ضعیفی خواهد داشت.

آسیب رسیدن به سوپاپ‌ها

اگر تسمه تایم به دلیل پاره شدن صدا ایجاد کند و تعویض نشود، موجب آسیب رسیدن و از بین رفتن سوپاپ‌های خودرو می‌شود که هزینه سنگینی برای تعمیر دارد.

خرید و تعویض تسمه تایم

امروزه برندهای مختلف تسمه تایم در بازار وجود دارند که هریک دارای ویژگی‌های خاص خود هستند، از محبوب‌ترین این برندها می‌توان تسمه تایم گریپ گیتس اشاره کرد. در صورت خرابی تسمه تایم خودرو خود می‌توانید برای خرید این قطع به جای خرید حضوری می‌توانید از طریق بازار بزرگ آنلاین لوازم یدکی اتوموبی اقدام کنید و محصول خود را به صورت اقساطی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن دریافت کنید.

سخن آخر

ایجاد صدای تسمه تایم علل مختلفی دارد. از جمله این دلایل می‌توان به فرسودگی تسمه تایم، خیس بودن تسمه، آسیب دیدن بلبرینگ، تراز نبودن فولی‌ها، خرابی یاتاقان فولی و شل‌شدن تسمه تایم اشاره کرد. در صورت ایجاد صدای تسمه تایم باید برای رفع این مشکل اقدام و آن را تعویض کنید تا از ایجاد مشکلات جدی دیگر جلوگیری کنید.

محسن خدادادی

دیدگاهتان را بنویسید