صفحه اصلی > پزشکی و سلامت و گوناگون : برای درمان اسکیزوفرنی چه کار کنیم؟

برای درمان اسکیزوفرنی چه کار کنیم؟

نقش روانپزشک در درمان اسکیزوفرنی

حتما می‌دانید که اختلالات روانشناختی در افراد می‌تواند به اندازه یک بیماری جسمی و حتی بیشتر از آن آزاردهنده باشد. مشکلات روانی درست مانند بیماری‌های جسمی در صورت عدم توجه و عدم درمان صحیح، پیشرفت کرده و آزاردهنده‌تر می‌شوند. در این صورت ممکن است باورها، رفتارها، و ادراک بیمار تحت تاثیر قرار گرفته و بر کیفیت زندگی او اثر مخربی داشته باشد. اسکیزوفرنی به‌عنوان یکی از اختلالات روانی جدی شناخته می‌شود که به موجب آن، واقعیت زندگی افراد مبتلا، غیرطبیعی جلوه پیدا می‌کند. درمان اسکیزوفرنی به افراد کمک می‌کند که در شرایط مختلف، رفتارهای منظمی داشته و عملکرد روزمره آن‌ها را بهبود می‌بخشد. هرچند درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد و فرد بیمار باید دائما تحت کنترل باشد. با ما همراه باشید تا راهکارهای درمان اسکیزوفرنی را مورد بررسی قرار دهیم.

درمان اسکیزوفرنی

اهمیت درمان اسکیزوفرنی

بسیاری از بیماری‌های روانی و اختلالات عصبی در افراد ناشناخته باقی می‌مانند؛ اما مدام فرد بیمار را تحت تاثیرات مخرب خود قرار داده و کیفیت زندگی آن‌ها را کاهش می‌دهند. اسکیزوفرنی به‌عنوان یک بیماری مزمن و شایع روانی، تاثیرات قابل‌توجهی بر کیفیت زندگی بیمار و خانواده او می‌گذارد. هدف از درمان این بیماری، کنترل نشانه‌های آن و حمایت از بیمار به منظور بهبود کیفیت زندگی اوست. درمان این بیماری یک رویکرد شخصی است و روش‌های درمان مختلفی برای آن تعریف شده است. مهم‌ترین فاکتور و اولین قدم در درمان بیماری، انتخاب یک روانپزشک متخصص و باتجربه است. شما می‌توانید برای درمان به روانپزشک در تهران مراجعه کنید. گروه روانپزشکی ویان در تهران انتخاب مناسبی برای این منظور خواهد بود.

باتوجه به اینکه این بیماری جنبه‌های مختلفی دارد و بر بخش‌های مختلف زندگی افراد اثر می‌گذارد، انتخاب یک روانپزشک متخصص بیش از پیش مورد توجه قرار می‌گیرد. این بیماری یک اختلال عمده در سیستم عصبی مرکزی است که باعث می‌شود فرد بیمار تفکرات غیرواقعی، تحرکات ناهنجار و اعتقادات نادرستی را تجربه کند. ازآنجاکه این بیماری علاوه‌بر عملکرد روزانه بر روابط شخصی، عاطفی و کاری بیمار اثر سوء می‌گذارد، درمان اسکیزوفرنی اهمیت بیشتری می‌یابد. درمان‌های مختلفی برای این بیماری تعریف شده که گاهی ممکن است به‌صورت ترکیبی برای درمان بهتر استفاده شوند‌.

راه‌های درمان اسکیزوفرنی

درمان این بیماری به‌صورت درمان دارویی، مداخلات رفتاری، مداخلات روانشناسی و پشتیبانی اجتماعی تعریف شده است. اصلی‌ترین راه درمان این بیماری، استفاده از داروهای ضد افسردگی و ضد روان پریشی است که باید حتما توسط یک روانپزشک متخصص تجویز شود. به‌همین‌خاطر توصیه می‌شود که برای درمان به روانپزشک در تهران مراجعه کنید. مرحله بعدی، مشاوره درمانی است که به بیمار کمک می‌کند با اعتمادبه‌نفس بیشتر، مشکلات روانی و عاطفی خود را برطرف ساخته و کنترل کند. آموزش مدیریت استرس، آموزش‌ مهارت‌های اجتماعی و مداخلات رفتاری، می‌تواند به کنترل بهتر این بیماری در فرد کمک کند.

راهکارهای پشتیبانی اجتماعی نیز در درمان اسکیزوفرنی بسیار موثر هستند. درمان هیپنوتیزم روش دیگری از درمان این بیماری است؛ اما درصورتی کارایی دارد که مغز فرد بیمار از لحاظ فیزیکی آسیب ندیده باشد. درمان با جراحی نیز آخرین روشی است که در صورت عدم رسیدن به نتیجه مطلوب در استفاده از سایر روش‌های درمانی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

راه‌های درمان اسکیزوفرنی

نکته

تمام این روش‌های درمانی براساس نوع و شدت بیماری توسط روانپزشک متخصص انتخاب می‌شوند. اگر تشخیص پزشک، درمان با استفاده از دارو باشد، باید این روش درمانی را به شدت جدی گرفته تا بیمار بتواند تجربه‌هایی از قبیل تجربه حواسی غیرواقعی مانند شنیدن صداها، افکار نادرست، وهم و خیال اشتباه را کنترل کند. ممکن است روانپزشک درمان غیردارویی و مشاوره درمانی را تجویز کند که در این صورت حمایت و مداخلات خانوادگی می‌تواند به‌عنوان بهترین مداخلات روانشناسی به درمان اسکیزوفرنی کمک کند. مشاوره درمانی براساس شدت و علائم بیماری، به چند نوع مشاوره فردی، خانوادگی و گروهی دسته‌بندی می‌شود.

بهترین درمان اسکیزوفرنی

این بیماری شایع روانی، درمان قطعی ندارد و بیمار باید تا آخر عمر تحت درمان باشد. حتی اگر بعد از پشت سر گذاشتن دوره‌های درمان، علائمی از بیماری مشاهده نشود، باید درمان آن را ادامه دهید تا بتوانید در شرایط مختلف، کنترل و مدیریت مطلوبی روی نشانه‌های بیماری داشته باشید. بهترین روش درمان این بیماری شایع روانی، همان دارودرمانی است. استفاده از داروهای ضد روان‌پریشی که روی دوپامین انتقال‌دهنده‌های عصبی مغز تاثیر می‌گذارند، به کنترل نشانه‌های بیماری می‌انجامد. جالب است بدانید مصرف قرص ویتامین ب در بیماران اسکیزوفرنی می‌تواند به شکل موثری اختلالات ذهنی آن‌ها را کاهش دهد.

مدت زمان درمان اسکیزوفرنی

همانطور که گفتیم، این بیماری تا آخر عمر در افراد مبتلا به آن باقی می‌ماند، حتی اگر علائم بیماری هم رفع شده باشد، باید مراقبت‌های دوره‌ای توسط روانپزشک را جدی بگیرید. طول دوره درمان این بیماری، در افراد مختلف متفاوت بوده و به عوامل مختلفی ازجمله: شدت نشانه‌های بیماری، واکنش به درمان، همکاری فرد بیمار و انتخاب روش‌های درمانی بستگی دارد. اگرچه ممکن است در ابتدای پروسه درمان، تغییرات مثبت قابل‌توجهی را در فرد بیمار مشاهده کنید؛ اما همانطور نیز ممکن است که درمان آن تا سال‌ها طول بکشد. در این بین، گاهی روانپزشک لازم می‌داند که دوز داروها را تغییر داده تا به کنترل بهتر بیماری کمک کند.

راهکارهای بهبود کیفیت زندگی بیمار اسکیزوفرنی

راهکارهای بهبود کیفیت زندگی بیمار اسکیزوفرنی

شما می‌توانید با کمک‌های اصولی و پشتیبانی از بیمار اسکیزوفرنی، در بهبود عملکرد روزمره او و افزایش کیفیت کلی زندگی بیمار قدم مثبتی بردارید. حالاتی که در این بیماران دیده می‌شود، غیر ارادی بوده و از کنترل آن‌ها خارج است؛ بنابراین آگاهی از این بیماری و شناخت علائم و درک تجربیات بیمار، باعث می‌شود که حمایت بهتری از بیمار خود داشته باشید. فاصله گرفتن از بیمار اسکیزوفرنی می‌تواند به شدت به او آسیب وارد کند؛ درنتیجه باید ارتباط عاطفی خود را با بیمار حفظ کرده و حمایت و علاقه خود را به شکل‌های مختلف به بیمار ثابت کنید.

درمان اسکیزوفرنی باید در یک محیط آرام و دور از هرگونه تنش و تحریک انجام شود تا تاثیرات موثری داشته باشد. شما می‌توانید با ایجاد یک محیط پایدار و آرام ،از پیشرفت اسکیزوفرنی در بیمار جلوگیری کنید. معمولا اکثر بیماران روانی به دیده شدن توسط اطرافیان و مورد حمایت قرار گرفتن نیاز دارند. برای اینکه بتوانید کیفیت زندگی بیماران اسکیزوفرنی را ارتقا دهید، باید حتی نسبت به کوچک‌ترین دستاوردهای آن‌ها واکنش نشان داده و ضمن تشویق و حمایت، انگیزه پیشرفت را در آن‌ها افزایش دهید. در این بین، خود بیمار نیز باید با راه‌های کنترل استرس، ارتباطات اجتماعی و سایر روش‌های مدیریت علائم بیماری آشنا شود.

نقش روانپزشک در درمان اسکیزوفرنی

تشخیص دقیق حالت‌های بیماری، شدت آن و همچنین انتخاب بهترین روش‌های درمانی، برای کنترل و مدیریت بهتر بر علائم اسکیزوفرنی در فرد بیمار، به نظر روانپزشک متخصص بستگی دارد. به‌همین‌خاطر بهتر است که یک تیم روانپزشکی متخصص و معتبر را برای درمان هرچه بهتر اسکیزوفرنی انتخاب کنید. گروه روانشناسی و روانپزشکی ویان بهترین انتخاب برای تشخیص درمان موثر اسکیزوفرنی و سایر بیماری‌های روانی است. گروه تخصصی و فوق تخصصی ویان از روانشناسان و روانپزشکان برگزیده در حوزه‌های مختلف فوق تخصصی تشکیل شده که همگی در حوزه کاری خود آموزش‌های آکادمیک را پشت سر گذاشته و بسیار باتجربه هستند. درنتیجه می‌توانید در استفاده از خدمات فوق تخصصی این مجموعه نسبت درمان و کنترل موثر اسکیزوفرنی، اطمینان داشته باشید.

نقش روانپزشک در درمان اسکیزوفرنی

جمع‌بندی

در این مطلب راجع‌به راه‌های کنترل و درمان اسکیزوفرنی صحبت کردیم و ضمن بررسی راهکارهای درمانی موثر که توسط روانپزشک انتخاب می‌شوند، راه‌های بهبود کیفیت زندگی بیماران اسکیزوفرنی را نیز بررسی کردیم. برای اینکه بتوانید به درمان موثری از این بیماری برسید، باید ابتدا یک متخصص روانپزشک را انتخاب کرده و با شروع پروسه درمان، آگاهی خود را از این بیماری و حالات مختلف آن افزایش دهید. گروه روانشناسی و روانپزشکی ویان با بهترین روانشناسان متخصص، انتخاب شایسته‌ای برای شما خواهد بود. برای درمان این بیماری، در تهران می‌توانید به گروه فوق تخصصی ویان مراجعه کنید.

محسن خدادادی

دیدگاهتان را بنویسید