صفحه اصلی > گوناگون : بهترین مدل دستگاه فلزیاب، طلایاب و گنج یاب کدام است؟

بهترین مدل دستگاه فلزیاب، طلایاب و گنج یاب کدام است؟

بهترین مدل دستگاه فلزیاب، طلایاب و گنج یاب کدام است؟

فلزیاب، طلایاب و البته نام های دیگری که در این حوزه به گوش می رسد یکی از جالب ترین ساخته های بشر دو پاست. البته که تکنولوژی آن ها به کل با یکدیگر متفاوت است، یکی در گستره ی امواج و فرکانسی که تولید می کند تنها می تواند فلزات را بیابد و امکان تشخیص نوع آن را ندارد و در نقطه مقابل دستگاه های فلزیاب دستی به شما این اجازه را می دهند که تنها روی طلا تمرکز کرده و به جستجوی آن ها برای یافتنشان بپردازید.

فراموش نکنید که این دستگاه ها با توجه به تکنولوژی ساخت، کشور طراح مبدا و همین طور امکاناتی که دارند قیمت گذاری می شوند. برخی مدل ها پنل ساده ای دارند، برخی دسترسی به سیستم کنترل روی نوع فلز را برای شما به ارمغان می آورند و برخی مدل ها آنقدر ساده هستند که عملا استفاده از آن ها برای شما منفعتی نخواهد داشت و چه بسا خریدش با نخریدنش تفاوتی ندارد.

 

 

انواع فلزیاب ها از نظر تکنولوژی ساخت و همین طور رده کیفی به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که در ادامه بیشتر با آن ها آشنا می شویم.

البته که تنها قیمت گنج یاب تعیین کننده کل مسئله نیست.

انواع دستگاه های فلزیاب و طلایاب

از گران ترین دستگاه های فلزیاب دستی گرفته تا مدل های ارزان موجود در بازار ایران، مواردی چون: فلزیاب های تفریحی که قدرت تفکیک پایینی دارند، فلزیاب های پیشرفته، مدل های صنعتی، فلزیاب هایی که از ویژگی های امکان ارسال اطلاعات به فرستنده و گیرنده پشتیبانی می کنند.

مدل های فرکانسی، مغناطیسی و صد البته حرارتی رادار زمینی نیز می توانند جز نام هایی باشند که معمولا فروشندگان این دستگاه ها مدام در مورد آن ها با یکدیگر صحبت می کنند.

البته که اعتماد در این بازار به یک فروشنده سیستم های گنج یاب و طلایاب واقعا کار سختی است. اما به هر حال باید به یاد داشته باشید که اعتمادسازی یک برند می تواند موجب بهبود شرایط خرید طلایاب و همین طور تهیه این سیستم ها باشد. شما باید در ابتدا دستگاه های قابل خرید، مبدا برند و همین طور مشخصات فنی آن ها را چک کنید.

بسیاری از مدل های موجود در بازار ایران تولید چین و یا P.R.C با پایین ترین سطح کیفیت هستند. باز هم باید خاطرنشان شویم که برند ها می توانند تعیین کننده کیفیت باشند.

بخصوص اگر توسط شرکت هایی با اصل و سابقه طولانی طراحی شده باشند. مدل های PI که به دور کمر بسته شده و عموما وزن زیادی دارند در بازار ایران محبوب هستند.

 

طلای یاب

مقایسه انواع طلایاب ها

احتمالا بار ها در مورد تفاوت انواع فلزیاب ها با یکدیگر و البته در نقطه مقابل با طلایاب ها مطالب زیادی را شنیده اید. فروشندگان متفرقه مدام از اصطلاحات عجیب استفاده می کنند، اما واقعیت ماجرا این است که دستگاه های طلایاب امکان تشخیص نوع فلز را به شما می دهند.

موردی که در دستگاه های فلزیاب وجود ندارد. پس این قضیه یک بار برای همیشه مرور می شود و شما متوجه می شوید که بخش مهم این دستگاه ها امکان تشخیص نوع و عیار فلز است.

البته که دستگاه های گنج یاب نقطه زن می توانند نوع فلز، طلا و یا غیرطلا بودن آن را با استفاده از ویژگی های نقطه زنی، اسکن و در نهایت شعاع زن مشخص نمایند. قیمت آن ها عموما در بالاترین سطح قرار می گیرد. چون امکان خطا در این دستگاه ها میل به صفر دارد.

خرید طلایاب و فلزیاب ارزان و قوی

واردات این دستگاه ها بر اساس قوانین خاص انجام می شود، اما شما باید به این نکته توجه کنید که برخی مدل ها حتی برای یک بار هم عملکرد درستی را در اختیار شما قرار نمی دهند. یعنی وقتی دستگاه به شما تحویل می شود دیگر هیچ راهی برای پیگری و ضمانت بازگشت وجود ندارد.

در نتیجه تمام هزینه های شما بیهوده بوده است، به طور مثال مدل های نقطه زن باید بتوانند در شعاعی مشخص مختصات دقیق فلز مدفون شده را نشان دهند. در غیر این صورت نباید این نام روی آن ها گذاشته شود. مدل هایی که از امکان نقطه زن پشتیبانی نمی کنند به مراتب قیمت کم تری خواهند داشت.

این مدل ها نیز انواع دستی و VLF، PI، BFO خواهند داشت که می توانید با نام ها و برند های مختلف در ایران تهیه نمائید. البته بهتر است این کار را با دقت و مقایسه برند ها انجام دهید.

برترین ویژگی های یک دستگاه فلزیاب و طلایاب

 

جستجو و کشف سکه با دستگاه های فلزیاب و طلایاب می‌تواند فعالیتی سرگرم کننده و جذاب برای هر قشر و هر سن و سالی باشد. این کار هم به نوعی ورزش، و هم نوعی فعالیت آرامش بخش است.

 

البته لذت و احساس موفقیتی که هنگام کشف سکه با فلزیاب نقطه زن خواهید داشت هم از نکات مثبت این کار است. برای جستجو سکه احتیاج به مکان و یا فضای خاصی هم ندارید، این کار را می‌ توان در لب ساحل، در پارک ها، در جنگل و یا حتی در منازل متروکه انجام داد. فقط کافیست کمی در مورد نقاط تاریخی شهرتان جستجو کنید تا متوجه شوید در کدام نقاط شهر شانس بیشتری برای کشف سکه دارید. البته انتظار نداشته باشید که همیشه سکه‌‌هایی ارزشمند پیدا کنید. جستجو برای سکه بیشتر فعالیتی لذت‌بخش است تا آنکه سود مادی داشته باشد.

شما احتمالاً سکه هایی از سال‌های اخیر پیدا خواهید کرد که برای شما یادآور خاطرات و بخشی از تاریخ هستند؛ سکه‌هایی که احتمالاً استفاده از خیلی از آن‌ها دیگر مرسوم نباشد. البته اگر خوش‌شانس باشید، ممکن است سکه‌هایی خیلی قدیمی‌تر هم پیدا کنید که حتی ارزش مادی زیادی داشته باشند! چراکه در زمان‌های گذشته این اصلاً کار عجیبی برای مردم نبوده که سکه ها و دارایی خود را به جای آنکه به بانک بسپارند (که در البته در  آن زمان بانکی وجود نداشته)، در زیر خاک دفن کنند.

فلزیاب نقطه زن

شاید پیش خودتان بگویید که به‌نظر کار جالبی می‌آید، ولی چطور بدانیم که برای این کار از چه فلزیابی استفاده کنیم؟ هنگام خرید فلزیاب ارزان و خرید طلایاب دستی به صورت کلی باید به وزن دستگاه توجه کنید و همچنین قیمت فلزیاب ومشخصات و امکانات آن هم از نکات مهم است.  بعضی از دستگاه‌های فلزیاب صوتی هستند،‌ برخی صفحات دیجیتالی دارند و برخی هم هر دو این موارد را دارند. بعضی از مدل‌ها هم عمق تقریبی فلز در زمین را به شما نشان خواهند داد و بسیاری موارد دیگری که در فلزیاب‌ ها متفاوت است.

 

می توانید مدل های مختلف طلایاب و گنج یاب و نقطه زن را همراه با قیمت در این سایت مشاهده کنید:

https://www.worlddetector.com/metal-detector-price-list/

انواع تفکیک در دستگاه های گنج یاب و فلزیاب:

تفکیک آهن و غیر آهن :

این نوع تفکیک بیش از ۳۰ سال است که در دستگاه های پالسی و VLF وجود دارد و اولین بار توسط شرکت فیشر امریکا ابداع شده است در این نوع تفکیک دستگاه قادر است آهن را از بقیه فلزات جدا کند و قادر نیست که فلزاتی غیر مغناطیسی را از هم جدا کند و همانطور که از اسم این تفکیک پیداست فلزات غیر آهنی شامل تمامی فلزات به غیر آهن می شود .

 

 تفکیک با ارزش و بی ارزش :

در این نوع تفکیک فلزاتی همچون طلا،نقره،مس،استیل وآلومینیوم جز گروه فلزات با ارزش و فلزاتی همچون آهن و چدن و مفرغ و برنز جزو گروه فلزات بی ارزش قرار می گیرند این نوع تفکیک از سال ۲۰۰۲ اختراع شده است و هم اکنون نیز ۹۰% دستگاه ها این نوع تفکیک را دارند

 

 تفکیک JUST GOLD:

 

این نوع تفکیک فلزیاب روش جدیدی است که از ۲ سال پیش در بعضی از دستگاه های پیشرفته گنج یاب به کار رفته است در این نوع تفکیک دستگاه طلایاب جدید فقط فلز طلا را به عنوان با ارزش شناسایی می کند و فلزاتی همچون مس،الومینیوم،برنز و آهن و …. را به عنوان فلزات بی ارزش تشخیص می دهد

این نوع تفکیک جدیدترین نوع تفکیک است که اولین بار توسط شرکت Minelab استرالیا اختراع و ابداع شد و ۱ سال پیش شرکت AlphaElectronic این نوع تفکیک را در دستگاه های خود استفاده کرد که اپراتور بتواند با حداقل خطا تفکیک کند و همچنین قابل قابل ذکر است که در این نوع تفکیک اکثرا دستگاهها عمق به شدت افت می کند در حالی که بعضی از دستگاه های شرکت Alpha Electronic اپراتور می تواند تا عمق ۴ الی ۵ متر واقعی نیز از تفکیک JUST GOLD استفاده کند و چون دستگاه آلومینیوم و آهن پوسیده را به عنوان بی ارزش شناسایی می کند خطای تفکیک نزدیک صفر می شود و اپراتور می تواند فقط طلا را شناسایی کند .

 

محسن خدادادی

دیدگاهتان را بنویسید