صفحه اصلی > پزشکی و سلامت و عمل زیبایی و گوناگون : ورم بعد از تزریق ژل گونه | صفر تا 100 جلوگیری تا درمان

ورم بعد از تزریق ژل گونه | صفر تا 100 جلوگیری تا درمان

ورم بعد از تزریق ژل گونه یکی از مشکلات رایج این روش زیبایی است که بیشتر بیماران آن را تجربه می‌کنند. در اکثر افراد این مشکل موقتی است و نهایتا با رعایت توصیه‌های پزشک برطرف می‌شود. رعایت دقیق مراقبت‌های بعد از تزریق، استفاده از مواد خوب در تزریق ژل و از همه مهم‌تر انتخاب یک مرکز درمانی معتبر با پزشکان با تجربه، تاثیر زیادی در کاهش عوارض بعد از تزریق ژل گونه، حتی عوارض جزئی مانند ورم بعد از تزریق دارد.

تزریق ژل گونه در شمال تهران

ورم بعد از تزریق ژل گونه چیست؟

تزریق ژل یکی از روش‌های کم تهاجم زیبایی است که به منظور رفع چین و چروک‌ها، رفع تیرگی، محل اسکار و زخم و به طور کل جوانسازی پوست انجام می‌شد. تزریق ژل در نواحی مختلف صورت مانند گونه‌ها، پیشانی، لب‌ها و غیره انجام می‌شود. این روش باعث درمان سریع چین و چروک‌ها می‌شود و با توجه به اینکه نیازی به بیهوشی ندارد، روشی بدون خطر و مطمئن محسوب می‌شود. تزریق ژل محدودیت سنی ندارد و حتی برای انجام آن نیازی به حضور در بیمارستان هم نیست. با این حال در بعضی بیماران تزریق با عوارضی هم همراه است که از جمله آن‌ها می‌توان به ورم بعد از تزریق ژل گونه اشاره کرد.

علت ورم بعد از تزریق ژل گونه چیست؟

همان‌طور که گفته شد، تزریق ژل گونه در کنار تمام مزایا، معایبی هم دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به ورم کردن گونه‌ها در محل تزریق ژل اشاره کرد. تورم در ناحیه تزریق، واکنش طبیعی بدن به ماده تزریقی و فرآیند این درمان است که احتمال بروز آن در برخی افراد بیشتر و در برخی دیگر کمتر است. ایجاد ورم در ناحیه گونه‌ها پس از تزریق ژل، دلایل مختلفی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. واکنش طبیعی بدن

تورم، طبیعی‌ترین واکنش بدن نسبت به آسیب‌ها یا هر تغییری است که در سطح یا لایه‌های پوست انجام می‌شود. این اتفاق پس از تزریق ژل هم امری طبیعی است. میزان ورم گونه‌ها بعد از تزریق ژل بسته به شرایط بیمار متفاوت است. هر چه پوست فرد حساس‌تر باشد، احتمال بروز این عارضه بیشتر است.

۲. کیفیت مواد تزریقی

یکی دیگر از دلایل ورم بعد از ژل گونه، کیفیت موادی است که برای تزریق مورد استفاده قرار گرفته‌اند. در صورت استفاده از موادی با کیفیت متوسط احتمال بروز ورم بیشتر است و هر چقدر کیفیت مواد بیشتر باشد، شدت این عارضه نیز کمتر خواهد بود.

آلیاکسین برای تزریق ژل گونه

۳. میزان ژل مصرفی

علاوه بر کیفیت مواد تزریقی، میزان استفاده از آن‌ها هم در تورم و التهاب بعد از تزریق تاثیرگذار است. هر چقدر میزان ژل تزریقی در ناحیه گونه‌ها بیشتر باشد، احتمال تورم و التهاب نیز بیشتر خواهد بود. به علاوه در صورتی که برای وارد کردن مواد ژل بیش از یک تزریق نیاز باشد هم احتمال تورم بیشتر خواهد شد.

۴. عدم رعایت اصول بهداشتی

رعایت اصول بهداشتی قبل، حین و بعد از تزریق ژل اهمیت دارد و در میزان عوارض احتمالی تاثیرگذار است. برای کاهش مشکلاتی مانند تورم بعد از تزریق ژل باید تمام نکات بهداشتی لازم مانند شستشوی پوست قبل از تزریق، شستشوی اصولی بعد از تزریق و دیگر مراقبت‌های بهداشتی را به درستی انجام دهید.

۵. مهارت پزشک

مهم‌ترین علت ورم بعد از تزریق ژل گونه، مهارت پزشک در انجام تزریق است. درمان‌های زیبایی در ناحیه صورت از حساسیت بالایی برخوردار هستند و تنها باید توسط متخصصان و پزشکان حاذق و با تجربه انجام شوند. انتخاب بهترین محل برای تزریق، نوع مناسب ماده با توجه به وضعیت و شرایط بیمار، نحوه تزریق و احتیاط‌های حین تزریق تاثیر زیادی در نتیجه تزریق ژل گونه و میزان ورم صورت بعد از این درمان دارند که کیفیت آن‌ها به تجربه و مهارت پزشک بستگی دارد.

تزریق ژل گونه

نحوه رفع ورم بعد از تزریق ژل گونه

ورم گونه‌ها بعد از تزریق ژل یک عارضه طبیعی است و معمولا بعد از چند روز از بین می‌رود. با این حال بعضی بیماران مانند افراد شاغل نیاز به درمان سریع‌تر این عارضه دارند. روش‌های مختلفی برای رفع سریع‌تر ورم بعد از تزریق ژل گونه وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

۱. کمپرس یخ

در صورتی که صورت شما مستعد به تورم و التهاب است و پس از تزریق ژل گونه هم دچار این مشکل شده، می‌توانید از کمپرس یخ استفاده کنید تا این عارضه را کاهش دهید. کمپرس یخ بهترین و ساده‌ترین درمان خانگی برای رفع ورم بعد از تزریق است که در بیشتر موارد تورم را تا حد زیادی کاهش داده و به راحتی رفع می‌کند. البته استفاده از کمپرس یخ باید با احتیاط انجام شود تا ژل گونه به اطراف پخش نشود.

۲. ماساژ محل تزریق

ماساژ محل تزریق به شرط دریافت مجوز از پزشک، یکی دیگر از راه‌هایی است که با استفاده از آن می‌توان ورم بعد از تزریق ژل گونه را کاهش داد. البته این کار باید زمانی انجام شود که دردی در ناحیه گونه حس نکنید. در غیر این صورت احتمال تشدید درد وجود دارد.

۳. استفاده از لوسیون‌های مخصوص

استفاده از لوسیون‌های مخصوص، به خصوص کرم‌هایی که خاصیت خنک کننده دارند یکی دیگر از روش‌های برطرف کردن ورم بعد از تزریق ژل گونه است. این کرم‌ها تاثیری مشابه کمپرس یخ دارند، با این تفاوت که پس از استفاده از آن‌ها و جذب توسط پوست تا چند ساعت اثر گذاشته و به مرور التهاب و ورم را کاهشمی‌دهند. این کرم‌ها نیز باید توسط پزشک تجویز و توصیه شوند.

۴. استراحت و آرامش

جهت رفع تورم و التهاب بعد از تزریق ژل گونه، استراحت و آرامش روحی بیمار هم از اهمیت زیادی برخوردار است. انجام فعالیت‌های سنگین بعد از تزریق، موجب بالا رفتن ضربان قلب می‌شود و بالا رفتن ضربان قلب نیز منجر به تورم بیشتر در ناحیه تزریق می‌شود. بیشتر پزشکان برای رفع عوارضی مانند تورم، 24 ساعت استراحت مطلق را به بیماران خود توصیه می‌کنند.

۵. در محیط‌های گرم نمانید

قرار گرفتن در معرض گرما باعث تشدید تورم و التهاب می‌شود، به همین دلیل افرادی که تزریق ژل گونه انجام می‌دهند نباید در معرض هوای گرم و در محیط‌های بیش از اندازه گرم، حتی زیر نور خورشید قرار بگیرند.

۶. تغییر نحوه خوابیدن

یکی دیگر از راهکارهای رفع تورم بعد از تزریق ژل گونه، تغییر نحوه خوابیدن است. تغییر نحوه خوابیدن حداقل تا چند روز بعد از تزریق الزامی است تا فشاری به گونه‌ها وارد نشود. به علاوه تا چند روز بعد از تزریق ژل به گونه‌ها باید از خم کردن سر خود و گرفتن آن به سمت پایین نیز جلوگیری کنید.

۷. استفاده از درمان‌های خانگی

برای رفع تورم پس از تزریق ژل می‌توانید از راهکارهای خانگی هم استفاده کنید. از جمله این راهکارها می‌توان به استفاده از چای کیسه‌ای اشاره کرد. برای استفاده از این ماده و تاثیرات آن ابتدا باید چای کیسه‌ای را به مدت 10 دقیقه در آب جوش قرار دهید و سپس آن را خارج کنید و صبر کنید تا سرد شود. بعد از سرد شدن کافی است کیسه‌ها را در محل تزریق و التهاب و تورم قرار دهید.

دیگر راهکار خانگی برای از بین بردن ورم بعد از تزریق ژل گونه، استفاده از موادی است که خاصیت ضد التهابی دارند. برای مثال عسل یکی از این مواد است که با خاصیت ضد باکتریایی و ضد التهابی، تورم را کاهش داده و التهاب بعد از تزریق را از بین می‌برد. به منظور استفاده از این ماده کافی است مقدار مناسب عسل را با آب مخلوط کنید و سپس با یک پنبه تمیز در محل تزریق و ناحیه‌ای که دچار تورم شده بکشید. ماسک عسل حداقل تا 15 دقیقه باید روی پوست باقی بماند تا اثر خود را برجای بگذارد و بعد از آن می‌توانید صورت را بشویید.

۸. لیزر تراپی

روش‌های فوق برای بیشتر بیماران نتیجه‌بخش هستند و با انجام آن‌ها ورم گونه‌ها به سرعت درمان می‌شود اما در برخی بیماران، به خصوص افرادی که پوست حساسی دارند، احتمال تشدید ورم یا باقی ماندن آثار آن پس از چند روز هم وجود دارد. در این شرایط باید از روش‌های جدی‌تر برای درمان استفاده کرد که از جمله آن‌ها می‌توان لیزر تراپی را نام برد. این روش نیز توسط پزشک متخصص انجام می‌شود.

تاثیر مراقبت‌های قبل از تزریق در کاهش ورم و التهاب

ورم بعد از تزریق گونه‌ها یک عارضه موقتی است و در بیشتر بیماران حتی بدون انجام درمان یا مراقبت خاصی پس از چند روز برطرف می‌شود. میزان ورم و التهاب در افراد مختلف، متفاوت است و در برخی افراد گاهی تا چند هفته زمان می‌برد. البته مراقبت‌های قبل و بعد از تزریق تا حد زیادی می‌توانند از این عارضه جلوگیری کنند. در جدول زیر چند راهکار مراقبتی که از تورم بعد از تزریق جلوگیری می‌کنند را توضیح داده‌ایم.

راهکار مراقبتی

چگونگی انجام

قطع مصرف داروهای خاص

یکی از روش‌های جلوگیری از تورم و عوارض مشابه بعد از تزریق ژل گونه، قطع مصرف داروهای خاص مانند آسپرین است. قطع مصرف این داروها باید توسط پزشک تایید شود و حداقل یک هفته قبل از انجام تزریق مصرف آن‌ها قطع شود.

پرهیز از نوشیدن الکل

پرهیز از نوشیدن الکل یک هفته قبل از تزریق به کاهش عوارض ناشی از این روش درمانی مانند التهاب و تورم کمک می‌کند. دقت کنید که مصرف نوشیدنی‌های الکلی نه تنها قبل، بلکه حداقل تا 48 ساعت بعد از تزریق هم ممنوع است.

مصرف مکمل

یکی از روش‌های کاربردی برای جلوگیری از تورم گونه‌ها بعد از تزریق، مصرف داروهای مکمل، تقویتی و داروهای ضد التهاب است. البته این مورد هم باید با صلاح‌دید پزشک انجام شود. در بیمارانی که پوست حساس‌تری دارند پزشک با تجویز داروهای ضد التهاب و توصیه مصرف آن‌ها حداقل 2 روز قبل از تزریق از تورم جلوگیری می‌کند.

تغییر رژیم غذایی

یکی از بهترین روش‌ها برای پیشگیری از التهاب و تورم بعد از تزریق ژل گونه، تغییر رژیم غذایی است. مصرف برخی مواد غذایی موجب غلیظ شدن خون می‌شوند و این عارضه نیز منجر به تورم می‌شود، از جمله این مواد می‌توان به زردچوبه، دارچین و زنجبیل اشاره کرد.

نوشیدن مایعات

پیش از تزریق ژل گونه باید مصرف مایعات را افزایش دهید. نوشیدن مایعات بیشتر، خون را رقیق می‌کند و از التهاب و تورم پوست بعد از تزریق جلوگیری می‌کند. نوشیدن مایعات نه تنها پیش از تزریق بلکه پس از تزریق ژل گونه هم ضروری است.

ماندگاری ورم بعد از تزریق ژل

در بیشتر بیماران التهاب و تورم بعد از تزریق ژل گونه، 2-3 روز بعد از تزریق کمتر شده و نهایتا یک هفته بعد از انجام این روش درمانی از بین می‌رود اما در بیمارانی که پوست حساسی دارند، این موضوع تا یک ماه هم زمان می‌برد. طبیعتا انجام مراقبت‌های درمانی گفته شده، سرعت بهبودی را افزایش داده و روند آن را ساده‌تر می‌کند.

سخن پایانی

تزریق ژل یکی از روش‌های رایج و کاربردی برای فرم‌دهی صورت و زیبایی است. با استفاده از این روش افتادگی گونه‌ها برطرف شده، چین و چروک‌های پوستی از بین می‌رود و چهره زیباتر و جوان‌تر می‌شود. این روش در کنار تمام مزایا و تاثیری که در زیبایی دارد، معایبی هم به همراه دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به ورم و التهاب گونه‌ها در ناحیه تزریق اشاره کرد.

احتمال این عارضه و دیگر عوارض رایج بعد از تزریق ژل گونه، با انجام تزریق در مراکز درمانی معتبر مانند مرکز زیبایی مهزیار به حداقل می‌رسد. در کلینیک زیبایی مهزیار انواع خدمات درمانی در حوزه زیبایی مانند تزریق ژل تحت نظر بهترین متخصصان و پزشکان و با بهترین متدها ارائه می‌شوند.

مه آنوش و مازیار جعفری، بنیانگذاران مهزیار با داشتن تجربه‌های گسترده در این حوزه، توانسته‌اند کلینیکی را ایجاد کنند که با تمرکز بر روی خدمات با کیفیت بالا و بهبود زیبایی بدن و صورت، به اعتماد و رضایت مشتریان خود برسند. مهزیار، دارای بیش از ۱۶ سال سابقه در زمینه زیبایی و پزشکی با بهره‌مندی از تکنولوژی‌های پیشرفته و تیمی متخصص، خدمات متنوعی ارائه می‌دهد و به یکی از برترین مراکز زیبایی ایران تبدیل شده است.

محسن خدادادی

دیدگاهتان را بنویسید