صفحه اصلی > گوناگون : اهواز چه دیدنی هایی دارد؟

اهواز چه دیدنی هایی دارد؟

اهواز چه دیدنی هایی دارد؟

قدم‌زدن بر پل سفید و تماشا زیبایی‌های رود کارون، تنها گوشه‌ای از جاذبه‌های گردشگری شهر جنوبی اهواز است. این شهر مقاوم در طول 8 سال جنگ تحمیلی، اتفاقات تلخ و شیرین بسیاری را از سر گذرانده و امروز به‌عنوان یکی از حیاتی‌ترین و مهم‌ترین شهرهای کشور شناخته می‌شود. اهواز شهر همیشه بیدار ایران، جاذبه‌های گردشگری و توریستی بسیاری را در دل خود جای داده است؛ سفر به این شهر، سفر به تاریخ گذشته ایران را برای شما رقم می‌زند. در هر گوشه از این خاک، یادگاری از تاریخ غنی این مرز و بوم حک شده است. اکنون بلیط مشهد اهواز را رزرو و برای بازدید از زیبایی‌های این شهر، راهی سفر شوید.

بهترین جاذبه‌های اهواز

شهر زیبای اهواز در مسیر رودخانه کارون قرار دارد و به‌عنوان یکی از مقاصد زیبا با جاذبه‌های گردشگری و طبیعی بسیار، شناخته می‌شود. این شهر به‌عنوان رکورددار تعداد پل در خاورمیانه، به شهر پل‌ها معروف است؛ دیدن پل‌ها و جاذبه‌های آن، سفری خاطره‌انگیز را برای شما رقم می‌زند. علاوه‌بر این، آثار تاریخی و به‌یادمانده از گذشته نیز، در این شهر به‌وفور به چشم می‌خورد؛ برای آشنایی با بهترین جاذبه‌های اهواز با ما همراه باشید.

رود کارون

رود کارون با 950 کیلومتر طول، به‌عنوان طولانی‌ترین رود ایران شناخته می‌شود که از زردکوه بختیاری در استان چهار محال بختیاری، سرچشمه می‌گیرد. این رود در گذشته، بزرگ‌ترین و پرآب‌ترین رودخانه ایران را تشکیل می‌داد؛ اما امروز در معرض خطر کم‌آبی و خشکی قرار گرفته است. آب آشامیدنی اهواز از این رود تامین می‌شود و می‌تواند مکانی تفریحی برای گردشگران و توریستان باشد. رود کارون که در بهمن 1389، در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسید، یکی از جاذبه‌های دیدنی اهواز و از مکان‌های مهم کشور، به‌شمار می‌رود.

بازار عبدالحمید

بازار عبدالحمید با قدمت بیش‌از یک قرن، قدیمی‌ترین بازار اهواز محسوب می‌شود که در خیابان نظامی، بین خیابان نادری و امام خمینی قرار دارد. این بازار در قدیم، بازار اصلی و مرکز خرید شهر بوده است و محلی برای خرید اشراف‌زادگان و ثروتمندان شهر، به‌شمار می‌رفت؛ اما اکنون خبری از زرق‌وبرق و تجمل آن بازار قدیمی نیست. در این بازار، کاروان‌سرا شیخ خزعل را نیز می‌توانید ببینید.

موزه هنرهای معاصر

موزه هنرهای معاصر اهواز 70 اثر هنری را در خود نگه‌داری می‌کند؛ 60 اثر این مجموعه متعلق به هنرمندان استان خوزستان و 10 اثر متعلق به هنرمندان دیگر است. موزه هنرهای معاصر، در دو طبقه و 5 گالری در سال 1338 فعالیت خود را آغاز کرده است. در این موزه همایش‌ها، کارگروه‌ها، سمینارها و دوره‌های آموزشی هنری برگزار می‌گردد.

بنا معین‌التجار

بنا معین‌التجار، کاروان‌سرایی در بافت قدیمی شهر اهواز، در نزدیکی پل سفید است که در زمان ناصرالدین‌شاه بنا شد. سرا معین‌التجار، به بازرگان برجسته بوشهری، حاج محمدتقی معین‌التجار تعلق دارد که امروز مکانی برای بازدید گردشگران و توریستان، تبدیل شده است. این بنا تاریخی، در آبان‌ماه 1377 با شماره 2158 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

پل سفید

یکی از مهم‌ترین نمادها و جاذبه‌های گردشگری اهواز، پل معلق یا پل سفید است. این پل هلالی 500 متر طول و 13 متر ارتفاع دارد که در سال 1315 هجری شمسی، احداث شده است. پل سفید نخستین پل معلق ایران محسوب می‌شود که تماشا نما کارون از روی آن، تجربه‌ای شگفت‌انگیز است.

پل سیاه

در سال 1308، اولین پل بر رود کارون احداث شد که با پایه‌های سیاه‌رنگ، جلوه‌ای ویژه را به‌وجود آورد؛ از این‌‌رو به پل سیاه معروف شد. این پل یک مسیر ریلی و دو مسیر عابر پیاده را برای تردد، در نظر گرفته است که در جنگ جهانی دوم، محل جابه‌جایی آذوقه، مهمات و … ارتش روسیه قرار گرفت. پل سیاه با 1050 متر طول و 6 متر عرض، در پیروزی متفقین موثر واقع شد؛ از این‌رو پل پیروزی نام گرفت.

دانشگاه سه‌گوش

دانشگاه ادبیات اهواز که به دانشگاه سه‌گوش معروف است در سال 1308 به‌عنوان ساختمان بانک ملی مرکزی افتتاح شد و سه سال بعد، به محل استانداری شهر تغییر یافت. در جنگ جهانی دوم این ساختمان به اشغال متفقین درآمد و در نهایت، در سال 1366 به دانشکده پزشکی جندی‌شاپور تبدیل شد. از این دانشگاه سه‌گوش در طول سال‌های 1365 الی 1389، به‌عنوان دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه جندی شاپور استفاده گردید و اکنون در حال مرمت و بازسازی است. این مجموعه سه هزار متری و شکل مثلثی را با ویژگی‌های خاص معماری دوره پهلوی، می‌توانید ببینید؛ قوس‌های دایره‌ای شکل ایوان و رواق‌های حیاط مرکزی آن، جلوه‌ای ویژه را به نمایش می‌گذارد.

دانشگاه سه‌گوش

آبشار مصنوعی

طولانی‌ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه را روی هفتمین پل اهواز مشاهده می‌کنید؛ این آبشار با نورپردازی بی‌نظیر، شب‌هایی بسیار تماشایی دارد. دیدن پرتاب فواره‌های آب از اطراف پل به داخل رودخانه، هیجان‌انگیز خواهد بود. در سفر به اهواز، این آبشار مصنوعی را از نزدیک ببیند و سفری به‌یادماندنی را برای خود رقم بزنید.

بازار فلافل اهواز

در محله‌ عرب‌نشین لشکرآباد و در خیابان انوشه، یک بازار قدیمی قرار دارد که مرکز فروش فلافل در اهواز است. اگر از عاشقان فلافل تند جنوبی و ترشی‌جات آن هستید، در سفر به اهواز، سری به بازار فلافل آن بزنید واز طعم دلچسب فلافل‌های آن لذت ببرید.

خانه دادرس

خانه دادرس، از آثار و بناهای بازمانده از دوره قاجار است که در سال 1382 در فهرست آثار ملی ایران، به ثبت رسید. این خانه قدیمی و تاریخی، در مرکز اهواز و خیابان عبدالحمید قرار دارد؛ ناگفته نماند که خانه‌های قدیمی فراوانی در این خیابان بنا شده‌اند که قدمت آن‌ها به دوران قاجار و پهلوی می‌رسد. بازدید از این خیابان، تجربه سفری به تاریخ گذشته اهواز را برای شما رقم می‌زند.

آرامگاه علی‌بن مهزیار

یکی ‌دیگر از بناهای قدیمی اهواز، مقبره آرامگاه علی‌بن مهزیار است، علی‌بن مهزیار از یاران امام رضا و از دانشمندان و فقهای شیعه به‌شمار می‌روند. در سال 201 هجری قمری و در محل اقامت امام رضا (ع) در اهواز، مسجدی بنا شده است که بعد از مرگ علی‌‌ابن‌مهزیار، او را در این مسجد دفن کرده‌اند. این آرامگاه باشکوه، امروز به یکی از مکان‌های دیدنی اهواز تبدیل شده است.

آرامگاه علی‌بن مهزیار

با فلای تودی در سواحل رودخانه کارون قدم بزنید

وب‌سایت‌های آنلاین، راهی آسان و سریع برای رزرو بلیط سفرتان خواهد بود. با رزرو بلیط مشهد اهواز از وب‌سایت فلای تودی، ضمن سفری آسان و سریع، رزرون ارزان و مقرون به‌صرفه را برای خود رقم بزنید. فلای تودی با ارائه خدمات راهنما سفر، پیگیری و پشتیبانی 24 ساعته، همراهی مطمئن برای سفر شما خواهد بود. این وب‌سایت معتبر با ارائه فیلدهای تقویم قیمتی و نمودار قیمتی، امکان رزروی اقتصادی را برای شما فراهم می‌کند. همچنین با ارائه استرداد بلیط هواپیما، لغو بلیطتان را امکان‌پذیر خواهد کرد؛ شما می‌توانید بلیطتان را کنسل کنید و برنامه سفرتان را برای زمان بهتری بچینید. همچنین می‌توانید بر اساس قوانین استرداد بلیط هزینه پرداخت‌شده را دریافت کنید.

نازنین صمدی

دیدگاهتان را بنویسید