صفحه اصلی > گوناگون : ۵ نکته طلایی مرکز مشاوره روانشناسی برای بهبود رابطه خانواده

۵ نکته طلایی مرکز مشاوره روانشناسی برای بهبود رابطه خانواده

۵ نکته طلایی مرکز مشاوره روانشناسی برای بهبود رابطه خانواده

ازدواج را می توان  به عنوان مهم ترین رسم اجتماعی برای دستیابی به نیازهای عاطفی افراد دانست. و بر أساس همین موضوع  رابطه زناشویی می تواند برای زوجین منبع شادی باشد  و در غیر این صورت منبع بزرگ رنج و ناکامی خواهد بود. عشق همواره  با دنیایی از امید شروع می شود. امید به این که  احساسمان را درک کنند و ما را بپذیرند و به تعلق خاطر برسیم،  حمایت شویم و امنیت خاطر داشته باشیم  ؛ اما گاه این امید در برخورد با واقعیت های عشق رنگ می بازد.

 

مرکز مشاوره

پژوهش های مشاوره روانشناسی نشان داده اند که بین ازدواج و بهزیستی یک رابطه قوی وجود دارد. بسیاری از اختلال های روان پزشکی از جمله جسمانی، شناختی، رفتاری و استرس تحت تأثیر آشفتگی زناشویی به وجود می ایند. ازدواج به عنوان یکی از مراحل رشد انسان ها در نظر گرفته می شود. اگر ازدواج موفقیت آمیز باشد منجر به رشد روانی اجتماعی زوج ها می شود و میزان موفقیت در ازدواج به میزان آمادگی افراد برای ازدواج و درک واقع بینانه آن ها از روابط زوجی بستگی دارد که البته این آمادگی به کمک آموزش در مرکز مشاوره می تواند بهبود یابد.

ازدواج رابطه ای منحصر به فرد است، زیرا در این رابطه هر یک از زوج ها قادرند عمیق ترین احساس صمیمیت را تجربه کنند. این رابطه درعین حال که می تواند صمیمانه ترین و بهترین رابطه باشد می تواند  صدمات جدی  را به اعضا وارد کند و به توقف رشد شخصی و سرگردانی منجر شود. برای رهایی از چنین خطر های احتمالی نکات زیر را در رابطه تان بر أساس تحقیقات مرکز مشاوره روانشناسی  مد نظر داشته باشید.

انتقاد و سرزنش نسبت به خودتان و دیگران را کنار بگذارید.

رویارویی با خطاها برای زوجین  دشوار و گیج کننده است و  اگر در رابطه با کسی که دوستش دارید دچار مشکل هستید احتمالاً از درون احساس بدی نسبت به خودتان دارید ممکن است فکر کنید که شما پیشاپیش نسبت به ایراداتی که همسرتان از آنها گله می کند به طور کامل آگاه هستید ممکن است با خود فکر کنید چیزی که نیاز دارید حمایت است و به انتقاد نیازی ندارید  و به همین دلیل درگیر انتقاد از خودتان نشوید و با این کار خودتان را خسته نکنید، این کار هیچ کمکی نمی کند و معمولاً ممکن است باعث تقویت این تمایل شود که از حقیقت در مورد خودتان روی برگردانید و بگریزید. بررسی های مراکز مشاوره ازدواج نشان می دهد هنگامی که به تدریج خود آگاهیتان بیشتر می شود متوجه خواهید شد که چنین افکاری خاص و ویژه ذهن شما نیست؛ همه ما چنین افکاری داریم. همچنین ما نباید دیگران را محکوم کنیم بلکه باید صبر داشته باشیم و نسبت به خودمان و دیگران مهربان باشیم .

به رضایت زناشویی و بهریستی ان اهمیت دهید.

توانایی درک و پذیرش افکار، احساسات و عواطف یکدیگر در زندگی زناشویی با احساس رضایتمندی بیشتری همراه است . رضایت زناشویی حالتی از رضایتمندی در ازدواج است  و می توان گفت که رضایت زناشویی و سلامت روان از مؤلفه های مهم بهداشت روان به شمار می ایند. بررسی های مراکز مشاوره خانواده رضایت زناشویی را یک ارزیابی کلی از وضعیت رابطه زناشویی یا رابطه عاشقانه کنونی فرد معرفی می کند و می تواند انعکاسی از میزان شادی افراد از روابط زناشویی و یا ترکیبی از خشنود بودن به واسطه بسیاری از عوامل مختص رابطه زناشویی باشد.   رضایت زناشویی را می توان به عنوان یک موقعیت روانشناختی در نظر گرفت که خود به خود به وجود نمی اید بلکه مستلزم تلاش هر دو زوج است. به ویژه در سال های اولیه رضایت زناشویی بسیار بی ثبات است و روابط در معرض بیشترین خطر ها قرار دارند .

مشاجره و اختلافات را مدیریت کنید.

تحقیقات مشاوره روانشناسی نشان می دهد  ماهمگی در روابطمان با رفتارهای ناخودآگاهمان تنش ایجاد می کنیم. این اضطراب ها منجر به فاصله و الگوهای رنج آور برای شروع مشاجره ها می باشند اختلاف های بین شما و همسرانتان به صورت های مختلفی شکل می گیرد مانند این که  شما نمی توانید مکالمه تان را بدون دعوا تمام کنید و یا  وقتی دعوا شروع می شود ساکت می شوید و عقب نشینی می کنید و یکی از شما وقتی که همسرتان شروع به مخالفت می کند عصبانیتش تشدید می شود و  گفتگوها اغلب با تکرار سرزنش ها ادامه می یابد.  این اختلافات ناشی از کمبود مشارکت صمیمیت و ارتباط در زندگی روزمره شماست. هر چقدر زوجین شناخت بیشتری نسبت به همدیگرپیدا کنند واکنش هایشان می تواند منجر به کاهش دعواهای تکراری شود . در حقیقت همسران باید با روش های درست همدیگر را درک کنند .

توصیه مرکز مشاوره ازدواج انتخاب نو: به رابطه تان آسیب نزنید.

برای کاهش مشکلات ارتباطی خود، اولین اقدام شروع به گفتگو درباره مسایل و مشکلات است. هرگز پرخاشگری نکنید  و بدانید که گفتگو بسیار مهم است  و از به کار بردن برخی عبارت ها که می تواند حالت تدافعی ایجاد کند فاصله بگیرید. مشاوره ازدواج بر این موضوع تاکید دارد که وقتی همسران عصبانیت شدید و پرخاشگری دارند هیچ کدام نمی توانند به درستی به حرف طرف مقابل توجه کنند و همین مانع برقراری ارتباط موثر می شود. وقتی از موضوعی عصبانی هستید سعی کنید فوراً واکنش نشان ندهید کمی صبور باشید و در مورد آن فکر کنید. بعد هر وقت می خواهید در مورد آن گفتگو کنید به جای این که طرف مقابل را زیر سوال ببرید، احساسات خود را در مورد آن موضوع بیان کنید.

 

دکتر باقری

خانم دکتر نسرین باقری مشاور روانشناس و متخصص مشاوره ازدواج می گوید وقتی در مورد احساسات خودتان صحبت می کنید همسرتان کمتر حالت تدافعی می گیرد و بیشتر به حرف شما توجه می کند. زوجین باید به هم فرصت دهند تا هر دو نظراتشان را در مورد مسایل گوناگون بیان کنند همانطور که شما دوست دارید همسرتان با دقت به حرف های شما گوش دهد پس باید به او هم اجازه دهید صحبت کند حرفش را قطع نکنید و به او توجه کنید. اگر بنا به هر دلیلی اکنون نمی توانید در مورد مسئله پیش آمده با همسرتان گفتگو کنید، این موضوع را به او اطلاع و توضیح دهید و فرصت مناسبی برای گفتگو با هم تعیین کنید،  رفتار محترمانه موجب افزایش صمیمیت و احترام زوجین می شود.

تابع جماعت

توصیه مرکز مشاوره خانواده انتخاب نو : هوش هیجانی را مهم تلقی کنید.

اقای دکتر محمد رضا تابع جماعت مشاور روانشناس و متخصص مشاوره خانواده می گوید زوج های موفق  در زندگی روزمره خود پویایی هایی دارند که اجازه نمی دهد افکار و احساسات منفی درباره همدیگر جنبه های مثبت را از بین ببرد  و ان ها با آغوش باز نیازهای همدیگر را می پذیرند و این کمک می کند که با هم بمانند و احساس عشق،  سرگرمی، لذت ماجراجویی و یادگیری مشترک را افزایش دهند که جوهره رابطه عاشقانه پایدار است.

هوش هیجانی از منظر مشاوره روانشناسی یکی از پیش بینی های  مهم موفقیت در زندگی آتی کودکان است. کودک هر چه بیشتر با احساساتش اشنایی داشته باشد و آن ها را درک کند و با دیگران راحت تر کنار بیاید صرف نظر از اینکه از ضریب هوشی بالایی برخوردار باشد، آینده درخشان تری خواهد داشت. این قضیه برای زن و شوهرها نیز صادق است . هر چه زوج هوش هیجانی بالاتری داشته باشند بهتر می توانند همدیگر را بفهمند و به همدیگر و رابطه زناشویی خود احترام بگذارند و احتمالاً شادتر زندگی خواهند کرد.  زوج ها می توانند هوش هیجانی را در مرکز مشاوره روانشناسی به کمک متخصصان یاد بگیرند و رابطه خود را به سمت موفقیت پیش ببرند.

سخن آخر مرکز مشاوره روانشناسی انتخاب نو:

خانواده با پیوند زناشویی شکل می گیرد و همان طور که گفتیم حفظ ان نیازمند تلاش دو نفره است. نکات مطرح شده بر أساس مطالعات مشاوره ازدواج  می تواند رابطه شما و همسرتان را قوی تر نماید  و شما را نسبت به رابطه تان آگاه تر کند. از ان جایی که تداوم و بقای رابطه تان به  شما بستگی دارد پس از آن غافل نباشید و مهارت های اساسی در این زمینه را یاد بگیرید . برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مرکز مشاوره انتخاب نو در تهران با شماره تلفن 22593216 در ارتباط باشید.

برچسب ها :

مهناز ایرانی

من مهناز ایرانی دانشجوی رشته طراحی لباس و علاقه مند به مد ، استایل و موضوعات زیبایی هستم

دیدگاهتان را بنویسید