صفحه اصلی > عمل زیبایی و گوناگون : آشنایی با عوارض و مراقبت های بعد از پروتز سینه

آشنایی با عوارض و مراقبت های بعد از پروتز سینه

آشنایی با عوارض و مراقبت های بعد از پروتز سینه

پروتز سینه یکی از جراحی‌های زیبایی پرطرفدار است که به منظور افزایش حجم و بهبود فرم سینه‌ها انجام می‌‌شود و  تاثیر قابل توجهی در جذابیت و اعتماد به نفس خانم‌ها دارد. کیفیت انجام پروتز سینه و عوارض آن جدای از مهارت و تجربه جراح،‌ به مراقبت‌های بعد از عمل نیز بستگی دارد. رعایت دقیق مراقبت‌های بعد از پروتز سینه برای هر فردی که این جراحی را انجام داده است بسیار ضروری است. در ادامه با مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از پروتز سینه و نحوه صحیح انجام آنها آشنا می‌شویم.

مراقبت‌های بعد از پروتز سینه

معمولا مراقبت‌های بعد از پروتز سینه در هر هفته بعد از انجام عمل متفاوت است و نمی‌توان گفت که تمام افراد باید یک سری مراقبت‌های یکسان را رعایت کنند. نکاتی که باید رعایت کنید در روزهای ابتدایی بعد از عمل بیشتر است و به مرور زمان ساده‌تر می‌شود. در ادامه مراقبت‌های لازم در هر هفته را بررسی می‌کنیم.

هفته اول بعد از عمل

در هفته اول بعد از پروتز سینه به احتمال زیاد برخی علائم مثل کبودی،‌ تورم  و درد  وجود دارد. به همین دلیل مهم‌ترین مراقبت در این مدت مصرف منظم داروهای مسکن و ضد التهاب است که به برطرف کردن عوارض موقت کمک می‌کند. همچنین استفاده از کمپرس سرد برای کاهش تورم و نحوه خوابیدن بعد از پروتز سینه حائز اهمیت است. در این یک هفته هرگونه فعالیت شدید ممنوع است.

هفته دوم بعد از عمل

در هفته دوم درد برطرف شده و تورم به حداقل می‌رسد. در این مدت می‌توان مصرف داروها را با مشورت پزشک قطع کرد و کم کم فعالیت‌های سبک را شروع کرد. فعالیت‌هایی مثل پیاده روی که باعث افزایش گردش خون می‌شوند،‌ می‌توانند به بهبود سریع‌تر کمک کنند.

هفته سوم

در هفته سوم می‌توانید به محل کار خود بروید و فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرید. به احتمال زیاد تمام عوارض ناشی از جراحی بهبود پیدا کرده‌اند و شما باید فقط به فکر مراقب از سینه‌هایتان و ایمپلنت داخل آنها باشید.

هفته چهارم تا هفتم بعد از عمل

در این مدت کم کم بی حسی سینه برطرف شده و اعصاب آن مجدد فعال می‌شوند. کمی احساس سوزن سوزن شدن طبیعی است و لازم نیست برای برطرف کردن آن از مسکن استفاده کنید. همچنین در این مدت بخیه‌ها کشیده می‌شوند و شما می‌توانید راحتی و ثبات بیشتری در فعالیت‌های روزانه داشته باشید. توجه داشته باشید که هنوز هم نباید فعالیت ورزشی سنگین داشته باشید و بالا تنه را تحت فشار قرار دهید. پس از 6 هفته کم کم می‌توانید فعالیت ورزشی را شروع کنید و دوباره برای تناسب اندامتان اقدام کنید.

مهم‌ترین مراقبت بعد از پروتز سینه

مهم‌ترین توصیه‌ای که در مورد مراقبت‌های بعد از پروتز سینه از پزشک خود دریافت می‌کنید، استفاده از سوتین‌های  طبی بعد از عمل است. این سوتین‌ها به کاهش درد و تورم،‌ افزایش گردش خون،‌ تخلیه مایعات و بهبود سریع‌تر کمک می‌کنند. بندهای این سوتین‌ها قابل تنظیم ‌اند و به همین جهت شما نباید فشار زیادی به پروتز وارد کنید. سوتین سینه‌ها را در یک موقعیت استاندارد قرار می‌دهد تا از تورم و افتادگی سینه‌ها جلوگیری کند. علاوه بر این سوتین طبی به عنوان یک نگهدارنده از ایجاد فشار روی زخم‌ها و درد شما می‌کاهد.

نحوه خوابیدن بعد از پروتز سینه

یکی دیگر از مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از پروتز سینه،‌ نحوه خوابیدن بعد از جراحی است. متخصصان توصیه می‌کنند حداقل تا 6 هفته بعد از پروتز سینه  فقط به پشت بخوابید و صورت به سمت بالا قرار بگیرد. علاوه بر این بهتر است بالاتنه با زاویه 45 درجه بالاتر قرار بگیرد تا از افزایش درد و تورم جلوگیری کنید. پس از 6 هفته می‌توانید به پهلو هم بخوابید؛‌ اما باید حتما یک بالش را زیر سینه قرار دهید. علاوه بر این حین خواب لازم است حتما از سوتین طبی استفاده کنید.

فعالیت و  ورزش بعد از پروتز سینه

فعالیت سنگین و ورزش حداقل تا 6 هفته بعد از پروتز سینه ممنوع است. البته بعد از هفته دوم می‌توانید ورزش‌های سبک مثل پیاده روی و فعالیت‌های نرمشی را آغاز کنید. همچنین می‌توانید با مشورت پزشک به تدریج فعالیت‌های ورزشی را بعد از 6 ماه شروع کنید؛‌ اما بهتر است تا 3 ماه از وزنه‌های سنگین و فعالیت خیلی شدید خودداری کنید.

استحمام بعد از پروتز سینه

استحمام بعد از پروتز سینه مشکلی ندارد و شما می‌توانید بعد از چند روز برای عمل اقدام کنید. معمولا پزشک توصیه می‌کند بعد از دو روز بدون تماس با بخیه،‌ پانسمان و باند روی سینه را باز کنید. بعد از باز کردن پانسمان می‌‌‌توانید استحمام کنید اما نباید به سینه فشار وارد کنید. علاوه بر این لازم است تا چند هفته از رفتن به استخر، جکوزی و سولاریوم خودداری کنید.

مراقبت از بخیه بعد از پروتز سینه

به منظور مراقبت از زخم و جلوگیری از عفونت باید همواره به تمیز بودن محل بخیه توجه داشته باشید. جای بخیه باید همواره خشک بوده و هیچ آلودگی به آن نفوذ نکند. همچنین لازم است بخیه‌ها را تا حد امکان از قرارگیری در معرض نور آفتاب قرار ندهید. علت اینکه توصیه می‌شود حداقل تا دو هفته به محل کار نروید و از فعالیت‌های جسمی سنگین خودداری کنید این است که از کشیدگی بخیه جلوگیری کنید. یک ماه بعد از کشیدن بخیه‌ها می‌‌‌توانید با خیال راحت محل آن را تمیز کنید و از ماساژ با روغن و کرم مخصوص استفاده کنید تا اسکار احتمالی را رفع کنید. البته معمولا بعد از چند ماه اسکار واضحی از زخم باقی نخواهد ماند.

تغذیه بعد از پروتز سینه

داشتن رژیم غذایی سالم و مناسب در دوران نقاهت بعد از پروتز سینه بسیار حائز اهمیت است. شما باید تا حد امکان از مصرف غذاهای سرخ کردنی و پر چرب خودداری کنید و به جای آن مصرف پروتئین را افزایش دهید. همچنین لازم است مصرف نمک و ادویه را به منظور جلوگیری از ایجاد تورم به حداقل برسانید. مصرف نوشیدنی‌های شیرین یا کافئین دار برای شما مضر است و باید آن را به حداقل برسانید. در مقابل لازم است بیشتر مایعات و سبزیجات مصرف کنید و به منظور بهبود سریع‌تر از میوه‌هایی مثل آناناس استفاده کنید.

نکته دیگری که باید رعایت کنید اجتناب از مصرف الکل و دخانیات است. سیگار و مشروبات الکلی نه تنها احتمال خونریزی داخلی را در هفته اول افزایش می‌دهند،‌ بلکه سرعت بهبود را تا حد زیادی کاهش می‌دهند. بنابراین برای کسب نتیجه مطلوب و جلوگیری از بروز عوارض خطرناک، حداقل باید تا 3 هفته از مصرف دخانیات و الکل اجتناب کنید.

بارداری بعد از پروتز سینه

بارداری بعد از پروتز سینه هیچ محدودتی ندارد و خطری برای مادر یا جنین ندارد. با این حال باید توجه داشته باشید که بعد از بارداری به دلیل تغییرات هورمونی و فعال شدن غدد شیری، ممکن است فرم سینه‌‌ها دچار تغییر شود. معمولا در دوران بارداری سینه‌ها حجیم‌تر می‌شوند و بعد از پایان بارداری حجم خود را از دست می‌دهند؛‌ به همین دلیل ممکن است بعد از بارداری کمی افتادگی پستان را تجربه کنید. شایسته ذکر است که پروتز سینه در اغلب موارد مشکلی در شیردهی ایجاد نمی‌کند.

تا چه زمانی باید مراقبت ‌های بعد از پروتز سینه را رعایت کنیم؟

جراحی پروتز سینه یک عمل سرپایی است و بلافاصله بعد از به هوش آمدن ترخیص می‌شوید. اما بعد از جراحی حتما لازم است یک همراه داشته باشید تا در انجام کارهای عادی و رانندگی تا منزل به شما کمک کند. دوران نقاهت این جراحی در افراد مختلف متفاوت است و برای بهبود کامل عوارض ایجاد شده باید صبر داشته باشید. معمولا به طور میانگین تا 20 روز بعد از عمل،‌ به تدریج بهبودی کامل حاصل می‌شود. دقت داشته باشید که رعایت دقیق مراقبت‌های بعد از پروتز سینه در تسریع روند بهبودی تاثیر قابل توجهی دارد.

منبع : پارسا بیوتی

برچسب ها :

محسن خدادادی

دیدگاهتان را بنویسید