صفحه اصلی > پزشکی و سلامت : همه چیز درباره بیماری فشارخون بالا؛ قاتل خاموش

همه چیز درباره بیماری فشارخون بالا؛ قاتل خاموش

همه چیز درباره بیماری فشارخون بالا

بیماری فشار خون بالا به دلیل عدم وجود علائم خاص در مراحل اولیه، بسیاری از افراد را در معرض خطرات جدی قرار می‌دهد. این بیماری ممکن در هر سنی ظاهر شود و علائم آن نیز در هر فرد متفاوت خواهد بود. با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله، به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت که بیماری فشار خون چیست؟ چه علائمی دارد و عوارض آن است چیست. با اطلاعاتی که در این مقاله ارائه می‌شود، امیدواریم تا به شما کمک کند تا خطرات بیماری فشار خون بالا را درک کرده و اقداماتی برای مدیریت و کنترل آن اتخاذ کنید زیرا اطلاعات بهتر می‌تواند زندگی افراد را نجات دهد و از پیامدهای ناگواری که این بیماری می‌تواند برای فرد به همراه داشته باشد، جلوگیری کند.

علائم فشار خون بالا

بیماری فشار خون بالا چیست؟

بیماری فشار خون بالا یک وضعیت پزشکی است که هنگامی که فشار خون در دیواره‌های عروق بدن بالا می‌رود، ایجاد می‌شود. به‌صورت کلی فشار خون از دو مقدار فشار خون سیستولیک و دیاستولیک تشکیل شده است که

فشار خون سیستولیک نشان دهنده فشاری است که وقتی قلب شما می‌تپد، در دیواره عروق بدنتان اعمال می‌شود. فشار خون دیاستولیک نیز فشاری است که وقتی قلب شما استراحت می‌کند، در دیواره عروق بدنتان اعمال می‌شود.

علائم فشار خون بالا

علائم فشار خون بالا ممکن است در برخی افراد وجود نداشته باشد و همین دلیل این بیماری با عنوان قاتل خاموش شناخته می‌شود. همچنین علائم این بیماری در هر فرد ممکن است به شکلی متفاوتی ظاهر شود به همین دلیل تنها با آزمایش و سنجش میزان فشار خون می‌توان از ابتلا به آن اطمینان حاصل کرد. با این حال  در برخی از موارد ممکن است علائمی در فرد به وجود آید که در ادامه چند نشانه مهم از این بیماری را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

 1. سردرد: سردردهای شدید، به ویژه در قسمت پشتی سر و در بخش صبحگاهی روزها، ممکن است نشانه فشار خون بالا باشد.
 2. گیجی و سرگیجه: حس گیجی، سرگیجه و حتی احساس ناپایداری می‌تواند نشانه‌های فشار خون بالا باشد.
 3. خستگی: افرادی که با فشار خون بالا مواجه هستند، ممکن است احساس خستگی و بی‌حالی زیادی داشته باشند.
 4. تنفس ناهنجار: تنفس سریع و غیرعادی می‌تواند نشانه‌ای از فشار خون بالا باشد، به‌خصوص اگر همراه با دیگر علائمی نظیر درد در قفسه سینه باشد.
 5. درد در قفسه سینه: در برخی از موارد، فشار خون بالا می‌تواند به عنوان عاملی در ایجاد درد یا فشار در قفسه سینه باشد.
 6. تاری دید: تاری دید، دید محدود یا حتی دیده شدن “لکه‌های شنکر” در دید می‌تواند علائمی از فشار خون بالا باشد.

فشار خون نرمال چقدر است؟

تا اینجا بررسی کردیم که فشار خون به چه معناست و اینکه علائم احتمالی این بیماری شامل چه مواردی می‌شود اما آیا می‌دانید فشار خون نرمال چقدر است؟ به‌صورت کلی فشار خون نرمال برای بالغین به طور معمول به شکل زیر تعریف می‌شود:

فشار خون سیستولیک که معمولا بین ۹۰ تا ۱۲۰ میلیمتر جیوه قرار دارد و فشار خون دیاستولیک که معمولا بین ۶۰ تا ۸۰ میلیمتر جیوه تعریف می‌شود. در نتیجه، یک فشار خون نرمال برای بالغین به طور کلی به شکل ۱۲۰/۸۰ میلیمتر جیوه تعریف می‌شود. اما باید به این نکته توجه کرد که این مقادیر می‌توانند در هر فردی کمی متفاوت باشند و بستگی به عواملی مانند سن، جنسیت، فعالیت فیزیکی و وضعیت سلامتی داشته باشد.

عوارض فشار خون بالا

فشار خون بالا اگر در طول زمان کنترل نشود می‌تواند عواقب جدی و مشکلات برای سلامتی فرد را به همراه داشته باشد و زندگی وی را در تحت تاثیر قرار دهد. با توجه به اهمیت این موضوع در ادامه برخی از عوارض و مشکلات مرتبط با فشار خون بالا را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

 1. بیماری‌های قلبی: فشار خون بالا می‌تواند به بیماری‌های قلبی مانند ایسکمی قلبی، بروز حملات قلبی و فشار خون پایین در کارکرد قلب منجر شود.
 2. سکته مغزی: فشار خون بالا ممکن است باعث آسیب دیدن عروق خونی در مغز و در نتیجه بروز سکته مغزی شود، که باعث مشکلات جدی حافظه، گفتار، حرکت و کنترل اعضای بدن می‌شود.
 3. بیماری‌های کلیوی: فشار خون بالا باعث آسیب دیدن عروق خونی در کلیه‌ها و در نتیجه بروز بیماری‌های کلیوی مانند نارسایی کلیوی و نفروپاتی دیابتی خواهد شد.
 4. بیماری‌های عروقی: فشار خون بالا می‌تواند باعث آسیب به عروق خونی در سراسر بدن شود و باعث بروز بیماری‌های عروقی مانند آترواسکلروز و تنگی عروق خونی شود.
 5. مشکلات بینایی: فشار خون بالا باعث آسیب دیدن عروق خونی در شبکیه چشم و در نتیجه بروز مشکلات بینایی مانند نزدیک بینی، دور بینی، چشم خشک و حتی بروز بیماری‌های جدی مانند ناباروری عروقی خواهد شد.
 6. مشکلات اعصابی: فشار خون بالا ممکن است به آسیب دیدن عروق خونی در اعصاب و در نتیجه بروز مشکلات اعصابی مانند درد عصبی، سردرد شدید، گیجی و سرگیجه منجر شود.

فشار خون بالا

نتیجه‌گیری

​​بیماری فشار خون بالا یکی از موضوعات جدی در سلامتی است که معمولا در مراحل اولیه به‌دلیل عدم وجود علائم خاص، شناخته نمی‌شود. این بیماری ممکن است عواقب و مشکلات جدی برای سلامتی فرد از جمله بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، بیماری‌های کلیوی، بیماری‌های عروقی، مشکلات بینایی و مشکلات اعصابی به همراه داشته باشد. آنچه در این مقاله مورد بررسی قرار دادیم می‌تواند به افراد کمک کند تا خطرات بیماری فشار خون بالا را درک کرده و اقداماتی برای مدیریت و کنترل آن اتخاذ کنند. از این رو، شناخت دقیق‌تر از بیماری فشار خون بالا و پیامدهای آن می‌تواند زندگی افراد را نجات دهد و از پیامدهای ناگوار بیماری‌های قابل پیشگیری مانند فشار خون بالا جلوگیری کند.

محسن خدادادی

دیدگاهتان را بنویسید