صفحه اصلی > پزشکی و سلامت و گوناگون : مهم ترین اقدامات لازم در دوران نقاهت آبسه مقعدی

مهم ترین اقدامات لازم در دوران نقاهت آبسه مقعدی

مهم ترین اقدامات لازم در دوران نقاهت آبسه مقعدی

توجه به مهم‌ترین اقدامات لازم در دوران نقاهت آبسه مقعدی بسیار اهمیت دارد تا بیماری آبسه به شکل کامل درمان شود و دوباره عود نکند. آبسه مقعدی یک بیماری دردناک در ناحیه نشیمنگاه محسوب می‌شود که به طور معمول بر اثر بسته شدن و عفونت غدد داخلی مقعد و یا وجود باکتری‌های شایع مانند استافیلوکوک و اشرشیاکولی در ناحیه مقعد به وجود می‌آید. این بیماری باعث درد، خروج عفونت و خونابه از ناحیه آبسه، التهاب و تورم و… در ناحیه مقعد می‌گردد و برای بیمار بسیار ناخوشایند و دردناک است. درمان و مراقبت‌های پس از آن بسیار  اهمیت دارد تا این بیماری برای همیشه درمان شود.

مهم‌ترین اقدامات لازم در دوران نقاهت آبسه مقعدی به شرح زیر هستند:

سطح فعالیت و نحوه آن

فرد پس از درمان آبسه مقعدی باید نکات زیر را حتماً در نظر داشته باشد:

 • داشتن استراحت کافی پس از درمان بسیار لازم است و در صورت احساس خستگی بیمار باید به استراحت بپردازد.
 • پیاده‌روی روزانه برای افزایش گردش خون در بدن توصیه می‌شود.
 • خواب کافی باید در دوران نقاهت آبسه مقعدی حتماً در نظر گرفته شود.
 • فرد می‌تواند در این دوران دوش بگیرد؛ اما باید پس از آن ناحیه را به‌خوبی خشک کند.

نوع رژیم غذایی

یکی از مهم‌ترین اقدامات لازم در دوران نقاهت آبسه مقعدی نوع رژیم غذایی پس از درمان است که باید موارد زیر را در مورد آن در نظر گرفت:

 • مصرف مایعات و غذاهای پر فیبر باید حتماً در رژیم غذایی در نظر گرفته شود.
 • باید ازمصرف غذاهای پرچرب خودداری شود و بیمار وعده‌های غذایی کوچک‌تر در طول روز مصرف کند.

مراقبت از زخم و پانسمان

برای مراقبت از زخم و پانسمان نکات زیر باید حتماً در نظر گرفته شود:

 • اگر زخم پانسمان شده باید هر روز تعویض شود.
 • مقعد باید هر روز با آب گرم و صابون شسته و خشک شود.
 • استفاده از حمام سیتزیا کمپرس یخ توصیه می‌شود.

مصرف داروها

پزشک پس از جراحی، داروهایی برای کنترل درد و عدم ایجاد عفونت تجویز می‌کند که باید بیمار آنها را سروقت مصرف کند تا دچار عفونت و عوارض بیماری نشود. توجه به مهم‌ترین اقدامات لازم در دوران نقاهت آبسه مقعدی بسیار مهم است تا بیماری آبسه مقعدی برای همیشه درمان شود.

لیزردرمانی آبسه مقعدی چگونه انجام می‌شود؟

دو روش برای درمان آبسه مقعدی وجود دارد. در روش اول که جراحی آبسه مقعدی محسوب می‌شود پزشک آبسه را برش می‌دهد و به تخلیه چرک می‌پردازد و پس از آن با مصرف آنتی‌بیوتیک و نشستن در آب حاوی بتادین ادامه درمان طی می‌شود.

لیزردرمانی آبسه مقعدی روشی جدیدتر محسوب می‌شود و دردسرهای جراحی را ندارد. در این روش که بدون بیهوشی و بستری شبانه در کلینیک‌هایی نظیر کلینیک درمان فوری انجام می‌شود پزشک در زمانی کمتر از ۳۰ دقیقه با استفاده از لیزر co2 دکا ایتالیا به درمان آبسه مقعدی می‌پردازد. لیزردرمانی آبسه مقعدی روشی است که دوران نقاهت خاصی ندارد و فقط ممکن است بیمار تا یک هفته پس از لیزر یک سوزش خفیف را در ناحیه تجربه کند. باید در نظر داشت دوره درمان آبسه مقعدی به‌شدت آبسه بستگی دارد و باید بیمار به این نکته توجه داشته باشد. درصورتی‌که وضعیت آبسه حاد باشد در حین لیزردرمانی آبسه مقعدی سطح بزرگ‌تری توسط لیزر تحت عمل قرار می‌گیرد و این مسئله باعث طولانی‌تر شدن دوره درمان می‌شود.

بهترین راه تشخیص آبسه مقعدی

راه‌های تشخیص آبسه مقعدی چیست؟

برای بسیاری از بیماران مبتلا به آبسه سؤال است که راه‌های تشخیص آبسه مقعدی چیست؟ اصلی‌ترین روش تشخیص آبسه مقعدی معاینه فیزیکی پزشک است. پزشک با بررسی علائم آبسه می‌تواند این بیماری را تشخیص دهد و برای درمان اقدام نماید. از جمله علائم آبسه مقعدی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احساس درد و سوزش در هنگام اجابت مزاج
 • احساس درد در هنگام نشستن
 • مشاهده تورم، قرمزی و حس درد و سوزش در ناحیه مقعد
 • خروج عفونت یا خونابه از ناحیه مقعد
 • تب و لرز در هنگام شدت بیماری
 • احساس خستگی مداوم و ضعف در صورت تشدید بیماری

بهترین راه تشخیص آبسه مقعدی

موارد نام‌برده تنها تعدادی از علائم آبسه مقعدی هستند که پزشک با بررسی آنها در ناحیه مقعد می‌تواند پی به وجود این بیماری ببرد. همچنین یکی دیگر از راه‌های تشخیص آبسه مقعدی سؤال از بیمار در مورد شرایطش است تا پزشک موارد مهم دیگری را نیز بررسی کند. ازآنجایی‌که ممکن است گاهی آبسه با بیماری فیستول همراه شود ممکن است پزشک برای تشخیص بیماری از آزمایش خون و ادرار و آزمایش‌های تصویربرداری خاصی همچون ام‌آرآی، سونوگرافی، سی‌تی‌اسکن و… برای تشخیص استفاده کند.

به‌صورت کلی یکی از مهم‌ترین راه‌های تشخیص آبسه مقعدی معاینه فیزیکی محسوب می‌شود که پزشک با بررسی علائم می‌تواند این بیماری را تشخیص داده و برای درمان آن اقدام کند.

درمان تضمینی آبسه مقعدی چیست؟

برای بیماران مبتلا به آبسه مقعدی بسیار اهمیت دارد تا بدانند درمان تضمینی آبسه مقعدی چیست؟ برای درمان آبسه مقعدی پزشکان از دو روش استفاده می‌کنند:

درمان آبسه مقعدی

روش جراحی آبسه مقعدی

در روش جراحی آبسه مقعدی، پس از بی‌حسی یا بیهوشی عمومی، برشی بر روی آبسه داده می‌شود و سپس پزشک به تخلیه عفونت آبسه می‌پردازد. پس از این درمان، مصرف چرک‌خشک‌کن‌های تزریقی و خوراکی و همچنین نشستن به مدت ۲۰ دقیقه و ۳ تا ۴ بار در روز در حمام حاوی بتادین بسیار اهمیت دارد تا از بروز عفونت زخم جلوگیری شود.

روش لیزر آبسه مقعدی

در جواب این سؤال که درمان تضمینی آبسه مقعدی چیست؟ می‌توان از روش لیزر نام برد که به شکل قطعی این بیماری را درمان می‌کند و احتمال بازگشت بیماری را به صفر می‌رساند. درمان تضمینی آبسه مقعدی در کلینیک‌های مختلفی همچون کلینیک درمان فوری با لیزر co2 دکا ایتالیا انجام می‌شود. در روش مذکور که توسط متخصصین و فوق‌تخصصان جراحی آنورکتال انجام می‌شود بیمار نیاز به بیهوشی و بستری شبانه ندارد و درمان در مدت کوتاهی حدود ۳۰ دقیقه به طول می‌انجامد. این روش یک روش تضمینی برای درمان بیماری محسوب می‌شود و می‌تواند این بیماری را برای همیشه درمان کند.

 

مهناز ایرانی

من مهناز ایرانی دانشجوی رشته طراحی لباس و علاقه مند به مد ، استایل و موضوعات زیبایی هستم

دیدگاه کاربران (1 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید