صفحه اصلی > استایل زنانه : پارچه چرخکاری چیست و چه ویژگی هایی دارد

پارچه چرخکاری چیست و چه ویژگی هایی دارد

پارچه چرخکاری چیست و چه ویژگی هایی دارد

 

پارچه های جدید می آیند و با خود دنیایی از طرح و رنگ به همراه می آورند. در حقیقت صنعت نساجی و مد برای اینکه بتواند پویایی خود را حفظ کند و همچنان نظر مخاطب را جلب نماید، هر روز نیاز به ارائه یک ایده جدید دارد. البته که نمی توان در تولید پارچه خلاقیت چندانی به خرج داد. زیرا همانطور که می دانید پارچه ها دنیای بسیار گسترده و متنوعی دارند و دیگر به ندرت می توان با الیاف محدود، دست به خلق پارچه های جدید زد. هرچند همواره طراحان خوش ذوق راهی پیدا می کنند تا بتوانند پارچه های قدیمی را به شکلی جدیدتر و جذاب تر عرضه نمایند. پارچه چرخکاری یکی از این نوآوری های خلاقانه و دوست داشتنی محسوب می شود.

یکی از جدیدترین پارچه هایی که در بهار و تابستان امسال نام آن را به وفور خواهید شنید، پارچه چرخکاری است. البته اگر این پارچه را نزدیک ندیده باشید، احتمالا اولین سوالی که برای شما مطرح می شود این است که پارچه چرخکاری چیست و یا اینکه پارچه چرخکاری پرینت هندی چه ویژگی هایی دارد؟ همانطور که از نام این پارچه پیداست، پارچه چرخکاری شده یک پارچه خاص با طراحی خاص است. در ادامه این مطلب نیز ما قصد داریم شما را بیشتر و بیشتر با این پارچه آشنا کنیم. به این ترتیب هر نکته ای که در مورد این پارچه نمی دانید، با خواندن ادامه این مطلب به آن اشراف پیدا خواهید کرد. با ما همراه باشید تا به پاسخ سوال پارچه چرخکاری چیست بپردازیم و شما را با ویژگی ها و لباس هایی که می توانید با این پارچه طراحی نمایید، آشنا کنیم.

پارچه چرخکاری چیست؟

این سوال در نگاه اول آسان است اما اگر بخواهیم به دقت به آن پاسخ دهیم، ممکن است همه چیز اندکی پیچیده شود. به هر پارچه ای که روی سطح آن خطوطی با چرخ خیاطی ایجاد شده باشد، پارچه چرخکاری گفته می شود. اما اگر بخواهیم دقیق تر به سوال پارچه چرخکاری چیست پاسخ بدهیم، باید اشاره کنیم که پارچه های مختلفی برای تولید این مدل پارچه مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال پارچه لینن و پارچه وال جزو پارچه های محبوب برای تولید پارچه چرخکاری شده هستند. به طور معمول از پارچه های ساده و تک رنگ برای تولید این سبک پارچه استفاده می شود اما در سال های اخیر از پارچه های طرحدار نیز برای تولید پارچه چرخکاری شده استفاده می کنند.

ویژگی پارچه چرخکاری

به این ترتیب اگر در مورد پارچه چرخکاری پرینت هندی نیز ابهامی دارید، باید بگوییم در زمینه این پارچه، از پارچه هایی که کاملا دارای الیاف طبیعی بوده و طرحدار هستند، استفاده می شود. پارچه پرینت هندی معمولا پارچه وال طرحدار با کیفیت بسیار بالا است. به طور کلی پارچه ای که برای تولید پارچه چرخکاری شده مورد استفاده قرار می گیرد، باید کیفیت بالایی داشته باشد. زیرا کوک های چرخکاری به راحتی می توانند به بافت پارچه های بی کیفیت و نازک آسیب برسانند. سطح تمام پارچه های چرخکاری شده به دلیل چرخکاری، برجسته است. چرخکاری روی پارچه می تواند به اشکال مختلفی مانند عمودی، افقی و مورب انجام شود. در حقیقت چرخکاری یک روش بسیار ساده و خلاقانه برای ایجاد طرح های مختلف روی پارچه است. چرخکاری های مربی، لوزی یا اشکال ساده دیگر را نیز ممکن است روی یک پارچه چرخکاری پرینت هندی مشاهده نمایید. در ادامه قصد داریم بیشتر در مورد ویژگی های پارچه چرخکاری پرینت هندی صحبت کنیم.

با ویژگی های پارچه چرخکاری آشنا شوید

همانطور که گفتیم، پاسخ دادن به اینکه پارچه چرخکاری چیست، می تواند دشوار باشد. زیرا با توجه به پارچه ای که در زمینه پارچه چرخکاری شده به کار رفته است، پاسخ این سوال متغییر است. در مورد بررسی ویژگی های پارچه چرخکاری شده نیز باید این نکته را در نظر داشته باشید. البته به طور معمول در تولید این پارچه از پارچه های دارای الیاف طبیعی استفاده می شود. در ادامه نیز ما با تمرکز بر پارچه چرخکاری پرینت هندی که دارای الیاف طبیعی است، به بررسی ویژگی های کلی این پارچه می پردازیم. اگر شناخت این پارچه برای شما جذاب است و همچنان به دنبال پاسخ سوال خود مبنی بر اینکه پارچه چرخکاری چیست، هستید، مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید.

پارچه چرخکاری شده ظاهر متفاوتی دارد

ظاهر یک پارچه می تواند به راحتی استایل شما را تغییر دهد. حتی می تواند سبک استایل شما را نیز مشخص نماید. پارچه چرخکاری پرینت هندی یکی از متفاوت ترین پارچه هایی است که می توانید به استایل خود اضافه نمایید. این پارچه با داشتن زمینه ای از جنس وال یا لینن با طرح های جذاب معمولا در استایل های روزمره و کسانی که به استایل های هنری علاقه دارند، کاربرد دارد. با اضافه شدن چرخکاری و انتخاب دقیق سایر آیتم ها، می توانید از این پارچه در استایل کژوال نیز بهره ببرید. پارچه چرخکاری پرینت هندی به دلیل داشتن ظاهر متفاوت می تواند یک خرجکار ایدئال نیز برای شما باشد.

این پارچه تنفس پذیری بالایی دارد

همانطور که در پاسخ به پارچه چرخکاری چیست اشاره کردیم، از پارچه های مختلفی ممکن است در تولید پارچه چرخکاری استفاده شود. اما به طور معمول پارچه های لینن یا وال برای طراحی و تولید این پارچه استفاده می شوند. به این ترتیب می توان گفت پارچه چرخکاری وال یا پارچه چرخکاری لینن از تنفس پذیری بالایی برخوردار هستند. تنفس پذیری پارچه یکی از مهمترین فاکتورهایی است که باید در زمان خرید پارچه های تابستانی در نظر داشته باشید. اینکه جریان هوا بتواند به راحتی از میان الیاف لباس شما عبور نماید، تضمین کننده حس خنکی برای شما خواهد بود. به این ترتیب می توانید یک پارچه چرخکاری شده که دارای الیاف طبیعی است را به راحتی برای استایل خود در روزهای گرم بهار و تابستان انتخاب نمایید.

پارچه چرخکاری ایستایی مناسبی دارد

پارچه چرخکاری شده معمولا با استفاده از پارچه های سبک و نازکی مثل لینن یا وال تولید می شوند. این پارچه ها به شکل ساده و پیش از چرخکاری، ایستایی متوسطی دارند. اما پس از چرخکاری می بینید که به شکل واضحی ایستایی این پارچه افزایش پیدا می کند. این تغییرات به دلیل اضافه شدن خطوط دوخته شده روی این پارچه است. به این ترتیب می توانید از این پارچه برای دوخت پیراهن و کت های کژوال استفاده نمایید.

این پارچه کیفیت مطلوبی دارد

به طور کلی پارچه هایی که در زمینه پارچه چرخکاری شده مورد استفاده قرار می گیرند، باید کیفیت بالایی داشته باشند. زیرا بافت پارچه زمینه باید به گونه ای باشد که بتواند فرآیند چرخکاری و اضافه شدن کوک و نخ های متعدد را بپذیرد. پس از انجام چرخکاری نیز می بیند که پارچه با افزایش استحکام و آهار شکل جدیدی به خود می گیرد. به این ترتیب می توانید مطمئن باشید که این پارچه کیفیت مطلوبی دارد و بر اثر استفاده به ندرت دچار پرزدهی یا از دست دادن رنگ و فرم می شود.

پارچه چرخکاری کاربردهای مختلفی دارد

یک پارچه جذاب با طرح های خاص و ظاهر متفاوت اگر سبک و خنک نیز باشد، می تواند در طراحی لباس غوغایی ایجاد نماید. پارچه چرخکاری پرینت هندی با داشتن تمام این ویژگی ها توانسته جایگاه خود را در ترندهای روز پیدا کند. شما می توانید از این پارچه برای دوخت لباس های مختلفی مانند انواع مانتوهای کوتاه و بلند استفاده کنید. علاوه بر این، حتی می توانید با این پارچه شلوارهای بگ پارچه ای نیز بدوزید. پارچه چرخکاری پرینت هندی برای دوخت کت های اورسایز زنانه که این روزها ترند هستند نیز بسیار مناسب است. اگر به دنبال یک پارچه تابستانی جذاب برای دوخت پیراهن های مهمانی یا سحلی هستید نیز همچنان پارچه چرخکاری شده می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

این پارچه تنوع خیره کننده ای دارد

پارچه چرخکاری شده یکی از متنوع ترین پارچه های تابستانی است. تولید کنندگان هم از پارچه های ساده و تک رنگ و هم از پارچه های طرحدار و زیبا برای تولید این مدل پارچه استفاده می کنند. در نتیجه می تواند گفت پارچه چرخکاری پرینت هندی از جهات مختلف تنوع خیره کننده ای دارد. این تنوع را هم می توانید در جنس پارچه زمینه مشاهده کنید هم در فرم چرخکاری که روی پارچه انجام شده است. همانطور که در پاسخ به سوال پارچه چرخکاری چیست اشاره کردیم، چرخکاری های روی این پارچه می تواند بسیار متنوع باشد. از انواع خطوط افقی و عمودی تا اشکال مختلف مثل لوزی و دایره ممکن است روی پارچه چرخکاری شده مشاهده نمایید.

پارچه چرخکاری پرینت هندی ضد حساسیت است

این ویژگی نیز کاملا وابسته به پارچه ای است که در زمینه پارچه چرخکاری شده به کار رفته است. از آنجایی که به طور معمول از پارچه وال و لینن برای تولید این پارچه استفاده می شود، می توان گفت اگر پارچه چرخکاری شده شما دارای الیاف طبیعی باشد، یک پارچه ضد حساسیت محسوب می شود. نوع الیاف پارچه و آلرژی زا نبودن آن می تواند در فصل تابستان از بروز بسیاری از بیماری ها و حساسیت های پوستی ناشی از تعریق زیاد و گرما جلوگیری نماید.

راهنمای دوخت پارچه چرخکاری

تا این بخش از مطلب ما سعی کردیم با بررسی ویژگی های این پارچه، پاسخی کامل و دقیق به این سوال شما که پارچه چرخکاری چیست، بدهیم. از آنجایی که این پارچه چندان شناخته شده نیست و ممکن است به عنوان یک خیاط تازه کار در مورد خرید و دوخت آن تردید داشته باشید، در ادامه قصد داریم به نکات دوخت پارچه چرخکاری پرینت هندی بپردازیم. به این ترتیب خواهید دید دوخت این پارچه چندان دشوار نیست و با رعایت نکاتی ساده می توانید استایلی جذاب با پارچه چرخکاری شده داشته باشید.

یک فضای کار مناسب فراهم کنید

بدون در نظر گرفتن جنس پارچه، پارچه ها می توانند آلودگی های محیط مانند مو یا پرز را به خود جذب کنند. به همین دلیل توصیه می شود قبل از شروع به کار، محیط کار خود را تمیز نمایید. علاوه بر این، کار کردن با پارچه روی یک میز می تواند تسلط شما را بیشتر نماید.

الگو را روی پارچه چرخکاری فیکس کنید

پارچه چرخکاری شده به دلیل داشتن برجستگی های ناشی از خرجکاری، ممکن است در هنگام الگو کشی برای شما اندکی چالش ایجاد نماید. به همین دلیل به شما توصیه می کنیم قبل از هر کاری، با استفاده از وزنه یا سوزن های مخصوص، الگو را روی پارچه فیکس نمایید. به این ترتیب از جا به جا شدن الگوها روی پارچه جلوگیری کرده و می توانید با تسلط بیشتری اقدام به برش پارچه نمایید.

از قیچی و سوزن جدید و تیز استفاده نمایید

پارچه چرخکاری پرینت هندی به دلیل وجود چرخکاری ها اندکی حساس است. قیچی کند می تواند در هنگام برش به بافت پاچه آسیب بزند. به این ترتیب پیشنهاد می کنیم پیش از برش، از تیز بودن قیچی خود اطمینان حاصل کنید. علاوه بر این، هر سوزن پس از دوخت کامل یک لباس کند می شود. سوزن های کند نیز در برخورد با الیاف لباس می توانند احتمال نخ کش شدن پارچه چرخکاری پرینت هندی را بالا ببرند. استفاده از یک سوزن جدید می تواند یک ترفند خوب برای افزایش کیفیت کار شما است.

شاید نیاز به آستر کشی پارچه چرخکاری داشته باشید

پارچه چرخکاری پرینت هندی ایستایی متوسطی دارد. این پارچه معمولا بدن نما و نازک نیست اما ممکن است در بعضی مدل ها و رنگ های روشن اندکی سایه بیندازد. در نتیجه توصیه می کنیم از پارچه های نازک و دارای الیاف طبیعی برای آستر کشی آن استفاده کنید. آستر کشی پارچه های چرخکاری شده پیچیدگی خاصی ندارد و شما می توانید این کار را به روش تمام پارچه های تابستانه سبک و نخی انجام دهید.

به جهت طرح پارچه چرخکاری دقت کنید

پارچه چرخکاری پرینت هندی طرحدار است. یکی از مهمترین نکاتی که باید در هنگام برش و دوخت پارچه های طرحدار در نظر داشته باشید، جهت طرح پارچه است. جهت طرح پارچه باید در تمام قسمت های لباس در یک راستا قرار بگیرد. این قرینه بودن طرح در بخش های مختلف لباس، به زیبایی نتیجه کار شما می افزاید. برای اینکه بتوانید جلوه لباس خود را حفظ کنید، توصیه می کنیم از اتو کشی مدام آن بپرهیزید. اتو کشی پارچه چرخکاری شده را با احتیاط و با کمک یک لایه محافظ انجام دهید.

محسن خدادادی

دیدگاهتان را بنویسید